X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Amazonases muutub olukord aina hullemaks

{{1566660060000 | amCalendar}}
Foto: Bruno Kelly/Reuters/Scanpix

Brasiilia president Jair Bolsonaro lubas saata relvajõud appi võitlema Amazonase vihmametsi laastavate hiigelpõlengutega. Looduskaitsjad süüdistavad planeedi kopsude ja haruldase loodusvara hävimises just Bolsonaro poliitikat. Kodune ja rahvusvaheline pahameel on üha kasvanud, ähvardades põhja lasta ka Lõuna-Ameerika Mercosuri majandusühenduse ja Euroopa Liidu vabakaubandusleppe.

Reedel toimus meeleavaldus ka Brasiilia ühes suuremas linnas Rio de Janeiros.

"See on vastuvõetamatu, mis meie maal praegu toimub. Inimesed on tänaval, et võtta maha valitsus, mis hävitab meie maad, meie rikkusi ja tapab selle maa esimesi asukaid," rääkis üks meeleavaldajatest, Bruna.

Amazonase vihmametsade kaitsele on kogunenud üha enam meeleavaldajaid mitte üksnes Brasiilias, vaid ka mujal Lõuna-Ameerikas ja kõikjal maailmas. Vihmametsade näol on tegu haruldase looduskooslusega, põlishõimude koduga ja ühtlasi kogu planeedi kopsudega, mis annavad viiendiku meie hapnikust.

Brasiilia president astus õhtul rahva ette telepöördumisega. "Ma käivitan kaitseväe ja teiste ametkondade operatsiooni, kes suudavad võidelda ebaseadusliku tegevusega, et ohjeldada põlengute levikut piirkonnas," ütles ta.

Rekordiliselt suures hulgas metsapõlengutes süüdistas president Bolsonaro erakordselt kuiva ilma. Tema kriitikud ja looduskaitsjad näevad siin aga hoopis muud. Bolsonaro pühendub majandustegevusele ja ärile, keskkonnakaitse on aga tagaplaanil või suisa vaenlase staatuses.

NASA analüüs näitab, et praegused põlengud algavad reeglina mahavõetud puude põlemapanekust ehk metsast põllu tegemisest.

"Tules ei ole praegu mitte viljakoristuse jäägid ega rohumaad, hiiglaslike lõketena süüdatakse Amazonase puitu, millel on lastud päikse käes kuude kaupa kuivada," rääkis NASA teadlane Doug Morton.

Rahvusvaheline pahameel on hiigelpõlengute tõttu üha kasvanud. Prantsusmaa ja Iirimaa on lubanud loobuda suurest vabakaubandusleppest Mercosuri riikidega, kui põlenguid kontrolli alla ei saada.

Amazonases on puhkenud sajad uued tulekahjud

Brasiilia põhjaosas on Amazonase vihmametsas puhkenud sajad uued tulekahjud, näitasid ametlikud andmed laupäeval, vahendab BNS AFP-d.

Brasiilias on sel aastal registreeritud 78 383 metsatulekahju. Viimati nähti midagi sellist 2013. aastal ning ekspertide sõnul annab metsakaole hoogu juurde aina laienev lageraie.

Rohkem kui pooled tulekahjud lõõmavad Amazonases ning neljapäevast reedeni süttis 1663 uut tulekahju, teatas riiklik kosmoseuuringute instituut (INPE) laupäeval.

Uued andmed avaldati päev pärast seda, kui Bolsonaro saatis tulekahjusid kustutama sõjaväe ning asus piirkonnas piirama kuritegelikke tegevusi.

Brasiilia sõjavägi alustab Amazonase metsapõlengute kustutamist

Brasiilia sõjavägi valmistus laupäeval suunduma Amazonase metsapõlengutega võitlema. Kaitseminister Fernando Azevedo ütles, et 44 000 sõjaväelast on valmis enneolematuks operatsiooniks neljas osariigis, mis on palunud föderaalabi põlengute kustutamiseks. Need osariigid on Roraima, Rondônia, Tocantins ja Para.

Kõigepealt suundub 700 sõjaväelast Rondonia osariigi pealinna Porto Velho ümbrusesse, ütles Azevedo. Ta lisas, et sõjavägi kasutab kaht C-130 Hercules lennukit, mis suudavad puistata leekidele korraga 12 000 liitrit vett.

Brasiilia sõjaväe operatsioon järgneb ägedale kriitikale president Jair Bolsonaro vastu, kes pole suutnud kriisi ohjeldamisega toime tulla. Reedel andis president relvajõududele volitused võitlemaks metsapõlengute vastu ja lubas kaitsta Amazonase piirkonda.

Azevedo sõnul näitab see Bolsonaro valitsuse väga kiiret reageerimist.

Kaitseminister ütles, et ka USA president Donald Trump pakkus Twitteri säutsus abi võitluseks Brasiilia maastikupõlengutega, kuid konkreetset kontakti ei ole võetud.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: ERR-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: