Allikad: politsei tulistas Hongkongi meeleavaldajat rindu

{{1569925140000 | amCalendar}}
Foto: ERP/SCANPIX

Hongkongi politseinik tulistas teisipäeval üht meeleavaldajat rindu, kuna protestijad ründasid lahvatanud kokkupõrgete käigus teda ja tema üksust, ütlesid politseiallikad.

Allika sõnul lasi Tsuen Wani piirkonnas rünnaku alla sattunud politseinik relva käiku ja protestija sai tabamuse rinda. Haavatu sai politseinikelt esmaabi, kuni kiirabi ta haiglasse viis, lisas allikas.

Hongkongi meeleavaldajad trotsisid teisipäeval Puna-Hiina rajamise aastapäeval protestikeeldu ja karme turvameetmeid niinimetatud leinapäeva meeleavaldustega.

Hongkongi tänavatel patrullis teisipäeval politsei, et heidutada demokraatiameelseid proteste Hiina Rahvavabariigi asutamise 70. aastapäeval, samal ajal kui kohalikud ametnikud vaatasid lipuheiskamise tseremooniat turvakaalutlustel suletud uste tagant.

Ametivõimud karmistasid aastapäeva eel turvakontrolle ja teatasid enam kui kahekümne metroojaama sulgemisest. Politsei viis tänavatel ja ühistranspordis läbi ka inimeste pistelist kontrolli.

Sellest hoolimata kogunesid tuhanded inimesed Hiina erihalduspiirkonna Causeway Bay linnajaos rongkäigule, trotsides võimude otsust mitte lubada seal meeleavaldust korraldada ja politsei hoiatust ebaseaduslikel kogunemistel osalemise kohta.

Politsei soovitas tuhandetel protestimarsis osalejatel tungivalt sündmuspaigalt võimalikult kiiresti lahkuda.

Vähemalt neljas kohas lasi politsei käremeelsemate protestijate vastu käiku pisargaasi ja kummikuulid.

Causeway Bay on olnud viimasel neljal kuul meeleavaldajate ja politseinike tavapärane võitlustanner. Linnajaos olid vägivalla hirmus suletud paljud poed.

"Seiske Hongkongi kõrval, võidelge vabaduse eest!" hüüdsid rongkäigus marssivad meeleavaldajad.

Väiksemad loata meeleavaldused korraldati Wanchai, Sha Tini ja Tsuen Wani linnajagudes ning Briti konsulaadi ees.

Tsuen Wanis läks maskides meeleavaldajate ja märulipolitsei vahel kähmluseks. Mitu inimest peeti kinni, kuid politsei oli sunnitud taanduma lähedalasuvasse linnavalitsuse hoonesse.

Võimude väitel pritsisid protestijad Tuen Munis politseinike pihta söövitavat vedelikku ning demonstreerisid pilti politseinikust, kelle ülakehal olid selle jäljed selgelt näha.

Suurim protestimarss toimus Hongkongi saarel, kus tohutu rahvahulk püüdis tungida Hiina keskvõimu sümboliseeriva hoone ette. Märulipolisei ahelikud peatasid rahvahulga ja sundisid taanduma.

Aset leidis ka vahejuhtumeid, kus Hiina presidendi Xi Jinpingi portreed pilluti munadega, rebiti maha Hiina rahvavabariigi asutamise 70. aastapäeva plakateid ja tallati loosungeid jalge alla.

Märgina linnas valitsevast ebakindlusest vaatasid linnaametnikud Hiina lipu heiskamist sadamas ühest lähedalasuvast konverentsikeskusest.

Alates Hongkongi üleandmisest 1997. aastal Ühendkuningriigilt Hiinale on ametnikud alati osalenud tseremoonial õues, seda isegi paduvihma ajal.

Juunis alguse saanud demokraatiameelne protestilaine on teinud ametnike jaoks avalikus ruumis liikumise aga aina ohtlikumaks.

Siseruumist vaadati lipuheiskamist ka 1. juulil, mil tähistati Hongkongi üleandmise 22. aastapäeva. Toona olid tänavad täis meeleavaldajaid, kes hiljem piirasid linna parlamenti.

Hongkongi liider Carrie Lam osales külalisena Puna-Hiina sünnipäeva suurejoonelisel tähistamisel Pekingis. Tema asetäitja Matthew Cheung pidas kõne, kus ta kiitis Hiina viimase 70 aasta arengut.

Ta lisas aga, et ametnikud peavad mõistma, et nad vajavad "uut mõtlemist, et lahendada sügavad probleemid" Hongkongis.

Wanchai piirkonnas sümboolset kirstu kandvat demokraatiameelsete seadusandjate rühma ründasid Pekingi toetajad. Politsei sekkus ja lõi kähmluse laiali.

Sadama teisel poolel Tsim Sha Tsuis laulis rühm meeleavaldajaid laulu "Hiilgus Hongkongile", mis on üks protestiliikumise hümne.

Samal ajal kogunes sadamas umbes 50 inimest, kes lehvitasid Hiina lippe ja hõikasid "Elagu emamaa!"

Esmaspäeval hoiatas politsei hongkonglasi meeleavaldustel osalemise eest ja lisas, et on põhjust arvata, et radikaalsed protestijad plaanivad kasutada "väga ohtlikke" taktikaid.

EL ärgitas Hongkongis pingeid leevendama 

Euroopa Liit kutsus teisipäeval pingete leevendamisele ja vaoshoitusele Hongkongis. 

"Hongkongi jätkuvate rahutuste ja vägivalla valguses rõhutab Euroopa Liit taas, et dialoog, pingete leevendamine ja vaoshoitus on ainus tee edasi," ütles EL-i pressiisik Maja Kocijancic. 

Hongkongi korrakaitse teatel tulistas politseinik meeleavaldajat rindu, kui protestijad ründasid tema üksust. Tegemist on väidetavalt esimese kuulihaavaga ligi neli kuud kestnud meeleavaldustel. 

Intsidendist salvestatud videost on näha, kuidas meeleavaldajad vihmavarjude ja metallvarrastega politseiga kähmlevad. 

"Kuigi on astutud esimesed sammud, et avalikkuse ja erinevate ühiskonnagruppidega suhelda, on usalduse taastamiseks tarvis täiendavaid samme," ütles Kocijancic. 

"Enam kui kolm kuud pärast seda, kui meeleavaldused puhkesid, tuleb jätkuvalt pidada lugu kogunemise ja rahumeelse protestimise õigustest vastavalt (Hongkongi) põhiseadusele ning rahvusvahelistele lubadustele," ütles EL-i ametnik. 

Hiinas tähistatakse teisipäeval Kommunistliku Partei võimuletuleku 70. aastapäeva. 

London: lahingmoona kasutamine Hongkongis on ebaproportsionaalne

Suurbritannia mõistis teisipäeval hukka lahinglaskemoona kasutamise Hongkongi meeleavalduste mahasurumisel. 

"Kuigi vägivallal pole mingit õigustust, siis lahingmoona kasutamine pole proportsionaalne ning võib vaid olukorda pingelisemaks muuta," ütles Briti välisminister Dominic Raab avalduses. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: