Hongkongi liider võtab väljaandmiseelnõu tagasi

{{1567593060000 | amCalendar}}
Foto: Anthony Wallace/AFP/SCANPIX

Hongkongi tegevjuht Carrie Lam teatas kolmapäeval, et loobub lõplikult praeguseks kolm kuud kestnud meeleavaldused vallandanud väljaandmiseelnõust.

"Valitsus võtab eelnõu ametlikult tagasi, et tulla täielikult vastu avalikkuse muredele," teatas Lam oma kantselei avaldatud videoavalduses. 

"Eelnõu tagasivõtmine on leidnud kinnitust," ütles Pekingi-meelne seadusandja Felix Chung AFP-le varem pärast seda, kui Lam kohtus kolmapäeva pärastlõunal tema ja teiste Hongkongi esinduskogu valitsusmeelsete saadikutega. 

Tegemist on Hiina erihalduspiirkonna liidri esimese järeleandmisega meeleavaldajatele.

Lam püüdis parlamendis läbi suruda süüdimõistetute Mandri-Hiinale väljaandmise eelnõu. Ta peatas juuni algul puhkenud protestide survel küll peagi selle menetlemise, kuid ei võtnud eelnõu lõplikult tagasi, mistõttu kasvasid meeleavaldused ulatuslikuks ja üha vägivaldsemaks muutuvaks demokraatiameelseks protestiliikumiseks valitsuse vastu.

Lam pöördus kolmapäeval lepitust otsivas avalduses protestijate poole palvega vägivallast loobuda ja astuda valitsusega dialoogi.

"Asendagem konfliktid vestulustega ja otsigem lahendusi," ütles ta. "Me peame leidma võimaluse ühiskonna rahulolematusega tegelemiseks."

Eelnõu tagasivõtmine on üks meeleavaldajate viiest nõudmisest. Kohaliku meedia teated nõude täitmisest tekitasid lootuse, et suurim kriis Hongkongis pärast Hiina võimu alla naasmist 1997. aastal leiab lahenduse.

Seni on Lam eelnõu vaid peatanud ja selle "surnuks" kuulutanud, kuid pole astunud samme selle parlamendist tagasivõtmiseks, mistõttu kardetakse, et tema administratsioon võib selle taas päevakorda võtta, kui protestid vaibuvad.

Nüüd ütles Lam, et eelnõu võetakse tagasi, kui parlament oktoobris taas istungitele koguneb.

Ta lubas ka, et kavatseb alustada inimestega dialoogi, et nood saaksid "oma seisukohti jagada ja muredest rääkida", ning peab plaani moodustada teadlastest, nõunikest ja asjatundjatest komisjoni ühiskonna süvaprobleemide sõltumatuks uurimiseks, et siis aidata valitsusel lahendusi leida.

Lam hoiatas aga protestijaid, et vägivalla jätkumine ja Pekingi võimu vastustamine seavad Hongkongi väga ohtlikku olukorda. 

"Meie esmane ülesanne on vägivallale lõpp teha, et kindlustada õigusriigi kehtivus ning taastada ühiskonna kord ja turvalisus," manitses ta.

Hongkongi aktsiaturud tõusid pealelõunal väljaandmisseaduse tagasivõtmise kuulduse mõjul ligi neli protsenti.

Rahunemislootuse purustasid aga demokraatiameelsete aktivistide viha ja teated otsustavusest valitsusvastaseid proteste jätkata.

"Liiga vähe ja liiga hilja," ütles võimude otsuse kohta aktivist Joshua Wong, kelle politsei eelmisel nädalal protestile õhutamise eest lühiajaliselt kinni pidas.

"Me kutsume maailma selle taktika suhtes valvsusele, et ei lastaks Hongkongi ja Pekingi valitsusel end ninapidi vedada. Nad ei ole tegelikult milleski järele andnud ja oodata on ulatuslikku mahasurumist," hoiatas ta.

Väljaandmiseelnõu vastastest protestidest alguse saanud liikumine nõuab ka sõltumatut juurdlust meeleavaldajate kallal rakendatud politseivägivalla suhtes ja amnestiat vahistatutele.

Demokraatiameelsete leer nõuab, et hongkonglased saaksid oma juhte ise otse valida. Pekingi jaoks, kes on nõus Hongkongi piiratud autonoomiaga põhimõttel "üks riik, kaks süsteemi", on see piir, millest üle ei soostuta astuma.

Suuresti kindlate juhtideta toimiva demokraatialiikumise sotsiaalmeediaplatvormid täitusid kolmapäeval vihaste kommentaaridega, mille sõnum oli üks - väljaandmisleppe tagasivõtmine proteste ei lõpeta.

"Üle 1000 inimese on kinni peetud, lugematu hulk on viga saanud," kõlas üks Telegramis leviv sõnum.

"Viis suurt nõudmist, ei ühtki vähem. Vabastage HK, revolutsioonile!" seisis teises sõnumis.  

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: