X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaljurand oleks Simsonilt küsinud ka teravaid küsimusi, Ansip seda õigeks ei pea

{{1570106460000 | amCalendar}}
Marina Kaljurand
Marina Kaljurand Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Parlamendis neljapäeval toimunud Euroopa Komisjoni energiavoliniku kandidaadi Kadri Simsoni kuulamisel ei küsitud temalt isiklikke ega Eesti sisepoliitikat puudutavaid küsimusi. Simsoniga samasse fraktsiooni kuuluv Euroopa Parlamendi liige Andrus Ansip leidis, et seda ei olekski pidanud tegema, sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand aga oleks neid küsinud.

Kaljurand rääkis ERR-ile, et volinikul peaks olema laitmatu maine. "Me eeldame volinikult, et tal on laitmatu reputatsioon, et tal ei ole mitte ühtegi plekki. Volinikud on meie au ja uhkus kui niimoodi võib jutumärkides öelda," rääkis Kaljurand, kes tunnistas, et oleks soovinud Simsonilt küsida ka tema tausta ja vaadete kohta.

"Võin öelda, et sotsiaaldemokraatide grupis oli minu ettepanek esitada ka küsimus EKRE kohta, koalitsiooni kohta ja Kadri Simsoni maailmavaate kohta, samuti ka küsimus selle kohta, mis on seotud tema puhkusereisidega," selgitas Kaljurand.

Ta lisas, et sotsiaaldemokraatide fraktsioon otsustas siiski neid küsimusi mitte esitada, vaid esitada sisulisi küsimus. "Kuigi oli algusest peale teada, et sisulised küsimused saab ära õppida ja need ära esitada," märkis ta.

Kaljurannaga ei nõustunud fraktsiooni Uuenev Euroopa liige Andrus Ansip.

"Mulle ei tulnud see mõttessegi. Ma ei pea seda heaks tooniks, et me oma koduseid asju hakkame klaarima ilmarahva ees. Seda teadsid kõik, et minult küsimust oodata ei ole," rääkis Ansip.

Kaljurand siiski ekspeaministri ja endise volinikuga ei nõustunud. "On väga suur vahe, kas pesta Eesti musta pesu või esitada küsimusi, mis on seotud voliniku isikuga, tema poliitiliste vaadetega, tema maailmavaatega ja tema taustaga. See ei ole musta pesu pesemine. Me eeldame, et volinikud peavad olema kõik laitmatu reputatsiooniga," vastas Kaljurand Ansipile.

"Minu arvates selliste kuulamiste väga suur pluss on näha volinikku inimesena - kuidas ta suhtleb, kuidas ta räägib. Mõne voliniku puhul ma olen seda väga nautinud, kuidas ta hüppab erinevate keelte vahel - see on see, mis annab volinikule väga palju juurde. Kadri Simsoni puhul me paraku teda kui inimest ei näinud," tõdes Kaljurand.

Ansip lisas veel, et ei pidanud õigeks Simsonile küsimusi esitada oma endise voliniku tausta tõttu.

"Ma arvan, et endine volinik peaks hoiduma demonstreerimast, et tema on informeeritud, kompetentsem kui ametisse astuv volinik. Paratamtult ta seda on," ütles Ansip.

Simson: olin isiklikeks küsimusteks valmis

Simson rääkis pärast kuulamist Euroopa Parlamendis viibinud Eesti ajakirjanikele, et oli teravateks ja isiklikeks küsimusteks valmis ning peab neid samas lihtsamaks kui tehnilisi, energeetikat puudutavaid päringuid.

"Ma arvan, et see oli selles mõttes meeldiv ja toetav protseduur, mis aitab ehitada tulevast koostööd," rääkis energiavoliniku kandidaat.

"Aga selle võrra, et isiklikuks ei mindud, tuli rohkem tehnilisi ja detailseid küsimusi - kui sul on alternatiiv, et sa selgitad mingeid asju, mis puudutavad sinu kodumaad või sinu isikut, siis need on ju kerged küsimused. Rasked on tehnilised detailid või Euroopa Liidu liikmesriikide siseriiklikud detailsed lahendused," lisas ta.

Eesti Ekspressi küsimusele, kas ta oli valmis isiklikeks rünnakuteks, vastas Simson jaatavalt. "Jah, olin valmis. Eks siin Euroopa Parlamendis suheldakse väga palju ja ma isegi tean, et selliseid mõtteid käis," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: