Iisraeli president andis parlamendile ülesande uus peaminister leida

{{1574349660000 | amCalendar}}
Foto: Gil Cohen Magen/Xinhua/Imago Images/Scanpix

Iisraeli president Reuven Rivlin andis parlamendile ehk knessetile ülesande leida riigile uus peaministrikandidaat.

Kui knesset ülesandega hakkama ei saa, ootavad Iisraeli ees juba kolmandad parlamendivalimised aasta jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pärast viimaseid valimisi ei saanud valitsuse moodustamisega hakkama ei senine peaminister Benjamin Netanyahu (Likud) ega ka tema rivaal Benny Gantz (Sinivalge).

Ei liberaalne Sinivalge partei ega konservatiivne Likud ei saa valitseda parlamendis kaalukeeleks oleva Iisrael Meie Kodu parteita. Nõukogude Liidust emigreerunud juutide ja nende järeltulijate hulgas populaarse partei juht Avigdor Lieberman pole aga nõus kumbagi suurparteid toetama.

Niisuguses olukorras president oma hädakäigu tegigi. Tegu on esimese korraga Iisraeli ajaloos, kus president knessetile sellise korralduse annab.

Parlamendi esimehe Juli Edelsteini hinnangul pidanuks president vastava korralduse andma juba pärast esimesi tänavusi valimisi.

"Minu meelehärmiks valimisi ei tühistatud ja mitte midagi ei muutunud. Mis juhtus aprilli valimistel, seesama juhtus septembri valimistel. Ja kui me selle katsumusega hakkama ei saa, juhtub seesama ka kolmandatel ja neljandatel ja viiendatel valimistel," ütles Edelstein.

Parlamendi protseduur peaministrikandidaadi leidmiseks on aga üsna keeruline, mistõttu politoloogid ei usu, et sellest midagi välja tuleb ning kolmandaid valimisi vältida õnnestub.

"Iisrael ei suutnud koalitsiooni moodustada ning nüüd on meil 21 päeva, mille jooksul iga Knesseti liige võib püüda moodustada rühma 61 knesseti liikmest. Vaevalt seda juhtub ja keegi ei tea, mis juhtub pärast seda," kommenteeris Iisraeli demokraatia instituudi professor Yedidia Stern.

Järjekordseid valimisi vältida oleks aga väga vaja, sest rahvas pole võimaluse üle taas valimiskastide juurde minna õnnelik, vaid pigem vihane ning tahab vaid, et lõpuks ometi mingigi stabiilsus saabuks.

"Valitsust juhivad primitiivsed vanatoid, kes lihtsalt ignoreerivad tegelikkust, hoolides ainult iseendast, sooritades kohutavaid kuritegusid - tõesti õudseid tegusid - ja nüüd see tuleb juba kolmandat korda nagu ruletilaual. See on hädine ja kurb vaatepilt, mille üle ma küll uhke ei ole," rääkis Jeruusalemma elanik Hargitu Gavra.

Peaministrikandidaat peaks selguma 11. detsembriks, uued valimised võivad toimuda kõige varem tuleva aasta alguses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: