Perling: me oleme nii tugev riik, et riigireetmised tulevad välja

Riigi peaprokurör ütles, et kuue riigireeturi avastamine kümne aasta jooksul näitab uurijate head tööd ning seda, et Eesti on nii tugev riik, et sellised juhtumid tulevad välja.

"See on hästi tehtud töö. Me oleme nii tugev riik, et need juhtumid tulevad välja, me suudame need ära menetleda ja me suudame jõuda läbi õigussüsteemi ka süüdimõistvate kohtuotsusteni. Nii et pigem ikkagi ühiskonda puhastavad näited on need," rääkis Perling "Aktuaalsele kaamerale".

Esmaspäeval mõistis Harju maakohus riigireetmises ning asutusesisese teabe välisriigile edastamises süüdi endise kaitseväelase Deniss Metsavase ja tema isa Pjotr Volini. Kokkuleppemenetluses mõistis kohus Metsavasele karistuseks 15 aastat ja 6 kuud vangistust ning Volinile 6 aastat vangistust.

Perling selgitas, et kokkuleppele mindi mitmel põhjusel. "Esiteks oli kaitsepolitsei head tööd teinud: info oli hea, tõendid olid head kokku kogutud, neid näidati kaitsele ette, kaitse sai aru, et asjaolud on selged ja nii mindigi kokkuleppe peale. Loomulikult on kokkuleppe puhul oluline ka see, et otsus saabub kiiremini ja arvestades ka riigisaladuse hulka, mis seal toimikus oli, siis nii oli mõistlikum. Samas ei saa kunagi jätta ütlemata, et õigust mõistab ikka ainult kohus. Kokkulepe või mitte - otsuse tegi kohus," ütles ta.

Koos Metsavase ja tema isaga on iseseisvuse taastanud Eestis süüdi mõistetud kuus riigireeturit.

Neist esimene oli Herman Simm. Endine kaitseministeeriumi julgeolekuosakonna juht vahistati 2008. aasta septembris. Talle mõisteti riigireetmise eest karistuseks 12 ja pool aastat vangistust. Vene välisluure jaoks töötanud Simm on siiani vanglas.

2012. aasta veebruaris pidas kaitsepolitsei kinni sama asutuse juhtivspetsialisti Aleksei Dresseni ja tema abikaasa Viktoria. Neid karistati Venemaa föderaalsele julgeolekuteenistusele (FSB) info edastamise ja riigireetmise eest. Viktoria Dressen sai karistuseks kuus aastat vangistust viieaastase katseajaga. 16-aastase vangistusega karistatud Aleksei Dressen vahetati 2015. aastal kaitsepolitseinik Eston Kohveri vastu.

Järgmisena pidas kaitsepolitsei 2013. aasta augustis kinni endise kolleegi Vladimir Veitmani, kes varem töötas kapos tehnilistel ametikohtadel. Tema tegi koostööd Venemaa välisluureteenistusega. Veitmani karistati 15-aastase karistusega ja ta on siiani vanglas.

Eesti riigi reetmise tunnistas üles ka Vladimir Veitmani endine kolleeg Uno Puusepp. Pärast Veitmani vahistamist emigreerus ta aasta pärast Venemaale ja peab Moskvas nüüd pensionipõlve. 2014. aastal tunnistas ta Venemaa riiklikus telekanalis NTV üles Venemaa föderaalse julgeolekuteenistuse jaoks luuramise. Tema suhtes alustati menetlust riigireetmise paragrahvi alusel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: