Hongkongis oli taas vägivaldne protestipäev

Foto: AFP/Scanpix

Esmaspäeval sai Hongkongis kestvates massirahutustes tõsiselt viga vähemalt kaks inimest. Karmimate võtetega on silma paistmas nii võimud kui ka meeleavaldajad.

Ühel juhul sai haavata meeleavaldaja, keda politseinik oma teenistusrelvast lähedalt tulistas. Tegemist oli 24 nädalat kestnud meeleavalduste jooksul kolmanda protestijaga, kelle vastu politseinik tulirelva kasutas, vahendas BBC.

Hiljem esmaspäeval aga leidis aset teine tõsine vahejuhtum, mis sai alguse sellest, kui Pekingi-meelsel vastuprotestijal tekkis sõnavahetus võimuvastaste meeleavaldajatega. Viimased valasid Pekingi poliitikat toetava protestija süütevedelikuga üle ning süütasid ta põlema.

Mõlemad vigastatud viibivad praegu haiglas.

Hongkongi Pekingi-meelsuses süüdistatud juht Carrie Lam hoiatas esmaspäeva õhtul tehtud avalduses, et meeleavaldajatel ei õnnestu oma nõudmisi läbi suruda. "Me ei hoidu tagasi leidmaks viise ja vahendeid, kuidas vägivald Hongkongis võimalikult kiiresti lõpetada," rõhutas ta.

Hongkongis toimus meeleavaldajate ja märulipolitsei vahel mitmeid kokkupõrkeid. Märulipolitsei kasutas kummikuule ja pisargaasi, kusjuures viimast lasti ka kesklinna äripiirkonnas, mis on argipäeva puhul olnud seni pigem haruldane nähtus.

Esmaspäevast vägivalda võis intensiivistada asjaolu, et reedel suri haiglas 22-aastane meeleavaldajast tudeng Alex Chow, kes nädal tagasi toimunud politseioperatsiooni käigus kõrgelt alla kukkus.

Meeleavaldused algasid juunis seoses väljaandmiseelnõuga, mille kohaselt oleks saanud kahtlustavaid Mandri-Hiina võimudele välja anda. Kuigi kohalik administratsioon on eelnõu praeguseks tagasi võtnud, on meeleavaldused kasvanud suuremaks protestilaineks Carrie Lami ja Hiina Rahvavabariigi kasvava mõjuvõimu vastu.

NB! Järgnevad kaadrid ei sobi lastele ja nõrganärvilistele.

Tulistamine

Süütamisjuhtum

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: