Hongkongi liidril Carrie Lamil ei õnnestunud aastakõnega esineda

{{1571200440000 | amCalendar}}
Carrie Lam parlamendihoonest lahkumas
Carrie Lam parlamendihoonest lahkumas Autor/allikas: Reuters/SCANPIX

Hongkongi liider Carrie Lam loobus kolmapäeval aastakõne pidamisest, kuna opositsiooni seadusandjad segasid teda vahelehüüetega.

Lam lootis leevendada oma kõnega pingeid seoses neli kuud kestnud demokraatiameelsete protestidega.

Lam püüdis kaks korda alustada aastakõnet seadusandlikus kogus, kuid demokraatiameelsed seadusandjad, kes moodustavad seal vähemuse, hüüdsid ta maha.

Üks neist kasutas isegi miniprojektorit, suunates protestisõnumeid Lami selja taha, kui ta poodiumil seisis.

Pärast teist katset esineda lahkus Lam parlamendihoonest ja tema kantselei teatas hiljem, et kõne edastatakse videopöördumisena.

Tegemist on esimese korraga Hongkongi ajaloos, kui piirkonna liider või kuberner ei saa isiklikult aastakõnega esineda. Aastakõne pidamise traditsioon sai alguse 1948. aastal.

AFP andmetel ütleb Lam aastakõnes, et Hongkong on läbi tegemas tõsist kriisi ning et äriringkonnad tunnevad tõsist muret viiendatud kuud jätkuvate protestide pärast.

Ta käsitleb ka elamispindade nappust, kuid ei kavatse teha olulisi järeleandmisi meeleavaldajatele.

USA esindajatekoda kiitis heaks eelnõu Hongkongi inimõiguste kaitseks

USA kongressi esindajatekoda kiitis teisipäeval heaks seaduseelnõu, mille eesmärk on kaitsta kodanikuõigusi selles Hiina erihalduspiirkonnas. 

Hongkongi inimõiguste ja demokraatia eelnõu, mille peab seadusena jõustamiseks heaks kiitma ka senat, sai lõhestunud kongressis harvaesineva parteideülese toetuse.

Seadus lõpetab Hongkongi ja USA kaubavahetuse eristaatuse, kui välisministeerium igal aastal ei kinnita, et linna võimud austavad inimõigusi ja seaduste ülimuslikkust. 

Hiina väljendas sügavat nördimust seoses dokumendiga, mis nõuab ühtlasi USA presidendilt, et too tuvastaks inimesed, kes on vastutavad autonoomia õõnestamise ja tõsiste inimõigusrikkumiste eest Hongkongis ja kehtestaks neile sanktsioonid. 

"Hongkong ei seisa sugugi silmitsi nõndanimetatud inimõiguste ja demokraatia teemaga, vaid probleemiga, kuidas lõpetada vägivald, taastada kord ja tagada seaduste kehtivus nii kiiresti kui võimalik," lausus välisministeeriumi kõneisik Geng Shuang. 

Geng nõudis ka, et USA lõpetaks sekkumise, hoiatades Hiina jõuliste vastumeetmete eest. 

"Täna me lihtsalt kutsume Hiina presidenti ja Honkongi tegevjuhti Carrie Lami üles järgima valitsuse lubadusi, et Hongkongi õigusi ja autonoomiat kaitstakse," lausus eelnõu peamine algataja, vabariiklasest esindajatekoja liige Chris Smith.

Lam peaks kolmapäeva pidama Hongkongi parlamendis kõne, kus ta teatab reformidest mitu kuud väldanud protestide järel. 

Hongkongi demokraatiameeleavaldused on kestnud juba neli kuud ning toonud tänavaile miljoneid inimesi. Lamil lasub suur surve olukord maha rahustada. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: