Riigisekretär lõi maaeluministeeriumis toimuva selgitamiseks neljaliikmelise komisjoni

{{1573646820000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Riigisekretär Taimar Peterkop moodustas peaminister Jüri Ratase ülesandel komisjoni, mis peab kümne päeva jooksul esitama järeldused maaeluministeeriumi haldusala kohta tekkinud küsimustes.

Peterkopi otsusel kuuluvad komisjoni riigikontrolli esindaja Airi Mikli, õiguskantsleri kantselei esindaja Marje Kask ja riigikantselei õigusloome osakonna juhataja Margus Matt. "Vajadusel kaasame komisjoni töösse veel inimesi," ütles Peterkop.

"Kuna meil on vähe aega, peame kiiresti töötama, siis küsime kõik asjassepuutuvad materjalid maaeluministeeriumilt ja tema allasutustelt - töötame need läbi," rääkis Peterkop kolmapäeval ERR-ile. "Ja kui tekivad täiendavad küsimused, siis küsime need küsimused ja selle pinnalt kirjutame kokku oma arvamuse," selgitas ta.

Küsimusele, mis on komisjoni töö ulatus, vastas Peterkop, et jääb konkreetsete juhtumite raamesse, mis peaminister talle ülesandeks andis. Riigikantselei pressiteate kohaselt esitab komisjon peaministrile oma järeldused Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile (PRIA) volituste andmise, ministri nõuniku tegevuse, listeeriabakteri teemal toimunud info liikumise ning võimaliku sekkumise osas Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) ning PRIA töösse ja järelevalve läbiviimisse.

Küsimusele, kas komisjoni ülesandeks on anda maaeluministri Mart Järviku tegevuse suhtes õiguslik hinnang, leidis Peterkop, et see liiga kitsendav sõnastus. "Ametlikult meie mandaat ei ole piiritletud ainult õigusliku hinnangu andmisega," rõhutas ta. "Meie töö ülesanne on vaadata üle faktilised asjaolud, luua selgus. Aga otsused teeb ikkagi peaminister tulenevalt meie tööst," märkis ta.

Palvele kommenteerida mõnede poliitkute väiteid, et Peterkopi tööst sõltub valitsuse saatus, ütles riigisekretär, et ei saa sellega nõustuda. "Kindlasti ei vasta see tõele. Minu kätes on luua selgust toimunus, aga kõik otsused, mis sellele järgnevad, ei ole minu kätes," rääkis Peterkop.

Peterkopi sõnul palub ta osapooltel saata komisjonile kõik materjalid ning komisjoni esimene kohtumine toimub töökorralduse kokkuleppimiseks juba kolmapäeval.

"Komisjonil ei ole palju aega, kuid kindlasti toome tekkinud küsimustes selgust juurde," rõhutas riigisekretär. "Me ei tea veel täpselt töömahtu. Kui saame kõik materjalid kätte, siiis töötame need nii kiiresti läbi kui võimalik ja nii kiiresti kui võimalik esitame ka täendavad küsimused. Kui ruttu me inimesed kätte saame - see on natuke prognoosimatu. Teeme loomulikult nii kiiresti kui võimalik," rääkis ta.

Peaminister Jüri Ratas ütles teisipäeval peale koalitsioonierakondade kohtumist, et maaeluminister Järviku tegevuse uurimiseks moodustatakse komisjon ning uurimise tulemuste põhjal peaks otsustama, kas Järvik saab ametis jätkata. Uurimise läbiviimise tegi Ratas ülesandeks riigisekretär Taimar Peterkopile. Pärast uurimistulemuste selgumist arutatakse uuesti, kas Järvik saab maaeluministri ametis jätkata.

Helme: komisjon aitab emotsioone maha jahutada

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul ei ole valitsus veel kokku leppinud, kas Järvik peab ametist lahkuma, kui komisjon tema töös puudusi leiab.

Helme sõnul langetatakse need otsused alles siis, kui komisjon on oma töö teinud. Ta toonitas, et komisjon aitab emotsioone maha jahutada ning annab etteheidetele kõrvaltvaataja pilgu.

"Kogu sellel teemal on väga palju infomüra ja kahtlemata see infomüra mõjutab neid diskussioone, mis on valitsuse sees ja valitsuse partnerite vahel. Meie hinnangul oleks hea viis sellest infomürast läbi lõigata ja saada nagu paremat pilti ette, et missugused nendest etteheodetest nagu päriselt on tõsiseltvõetavad või kas nad on tõsiseltvõetavad ja missugune on siis selline juurdekäiv propagandakisa," rääkis Helme.

Komisjoni töö tähtaeg on 23. november.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: