Järviku plaan asekantslerist vabanemiseks näeb ette kahe osakonna ühendamist

{{1573740780000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Maaeluminister Mart Järvik tahab ministeeriumis koos ühe asekantsleri ametikoha kaotamisega ühendada seni viimasele allunud toiduohutuse osakonna taimetervise osakonnaga ning jaotada ümber kahe alles jääva asekantsleri vastutusalad.

Toiduohutuse ja taimetervise osakonna ühendamist põhjendatakse ministeeriumi põhimääruse muutmise eelnõu seletuskirjas sellega, et luua sidusam toiduohutuse ning taime- ja loomatervise järelevalve kõigis tootmise ja käitlemise etappides.

Samuti viidatakse plaanidele veterinaar- ja toiduameti ning põllumajandusameti ühendamisega luua põllumajanduse ja toiduvaldkonna ühendamet, millega peaks kahe osakonna ühendamine kooskõlas olema. "Kahe osakonna töö ümberkorraldamine võimaldab valdkonnapõhiseid ülesandeid korraldada ja täita ühes osakonnas põllumajandussaaduste tootmisest, sh. kasutatavatest sisenditest kuni toitlustamise ja jaekaubanduseni," öeldakse põhimääruse muutmise eelnõu seletuskirjas.

Lisaks soovib minister muuta toiduohutuse osakonna alluvust, mis hakkab osakonnajuhataja kaudu edaspidi alluma otse ministeeriumi kantslerile. "See on vajalik selleks, et tõhusamalt tegeleda toidu ohutuse tagamise küsimusega," seisab eelnõu seletuskirjas. Seni kantsleri otsealluvuses olnud avalike suhete osakond viiakse kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsleri alluvusse.

Pärast maaeluministeeriumi põhimääruse muutmist jääks ministeeriumisse kaks asekantslerit: põllumajanduse ja maaelupoliitika asekantsler ning kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler. Esimese alluvusse jääksid põllumajanduspoliitika osakond, maakaustuspoliitika osakond ning maaelupoliitika ja analüüsi osakond. Teise asekantsleri juhtida jääksid avalike suhete osakond, kalamajanduse osakond, teadus- ja arendusosakond, välissuhete ja eurokoordinatsiooni osakond.

Järvik ütles neljapäeval riigikogus tema umbusalduse arutamisel, et soovib vabaneda senisest toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantslerist Toomas Kevvaist, põhjendades seda toiduohutuse tagamise probleemidega. Järvik rääkis istungil ka, et on sattunud skandaali seoses tüliga ministeeriumi majas, kui andis teada, et soovib algatada toiduaohutuse auditi, misjärel kantsler ja veel mõni ametnik hakkas tema vastu töötama.

Umbusaldushääletusest võitjana väljunud minister saatis määruse muutmise eelnõu kooskõlastusringile kolmapäeva õhtul ning kõige varem järgmisel nädalal arutab seda valitsus.

Kevvai: see muudatus vähendab ministeeriumi võimekust

Toiduohutuse eest vastutav asekantsler Toomas Kevvai ütleb, et minister on ettepaneku välja töötanud kitsas ringis ja tema nägi teksti esimest korda eile hommikul.

"Mulle siiani on jäänud mulje, et see on asi, mille eest ma vastutan ja milles ma peaksin kaasa rääkima. Eile see mulje mul muutus. Kuna ma ei ole selle juures olnud, siis raske hinnata, miks selline muudatus on kavandatud ja kuidas see peaks tugevdama toiduohutuse korraldust kui tegelikult toiduohutuse eest vastutavate ametnike arv oluliselt väheneb. Pigem ma näen, et see struktuurimuudatus vähendab meie võimekust, aga see on minu isiklik arvamus," rääkis Kevvai "Aktuaalsele kaamerale".

Järvik on avalikult öelnud, et tahab vabaneda ka maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemettist, kellega koostöö algusest möödus oktoobri lõpus kuus kuud. See on minimaalne tähtaeg, mille järel saab minister lõpetada töösuhte kantsleriga, kuid selle peab kinnitama ka valitsus.

Seeder: valitsus ei ole ümberkorraldusi arutanud

Isamaa esimees Helir-Valdor Seederi sõnul ei ole valitsus Järviku kavandatavaid ümberkorraldusi maaeluministeeriumis arutanud. Ja ilma valitsuse heakskiiduta neid teha ei saa.

"Minu isiklik seisukoht on, et nii kaua kuni pole see protsess lõppenud, ei peaks valitsus arutama suuri struktuurseid muudatusi maaeluministeeriumi valitsemisalas. Kui need on vajalikud, tuleb neid teha rahuolukorras, analüüsida, kaaluda. Usun, et sellest ka valitsus lähtub, et sellisel tormilisel perioodil ei hakata selliseid asju otsustama," lausus Seeder.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: