Advokatuuri aukohus asub uurima Arumäe võimalikku huvide konflikti

{{1573808880000 | amCalendar}}
Urmas Arumäe
Urmas Arumäe Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Advokatuuri juhatus leiab, et nendele esitatud materjalide põhjal ei tegutsenud advokaat ja maaeluminister Mart Järviku eksnõunik Urmas Arumäe avaliku teenistuse seaduse alusel, kuid peab vajalikuks edastada materjalid advokatuuri aukohtule edasiseks uurimiseks.

Advokatuuril puuduvad muud andmed Arumäe suhtes kriminaalmenetluse alustamise kohta, kui meedias avaldatud prokuratuuri teated. Advokatuur märgib, et selline viis üldsuse teavitamiseks mistahes inimese suhtes alustatud kriminaalmenetlusest ei ole õiglane ega kooskõlas seadusega. "

"Kriminaalmenetluse seadustik sätestab kahtlustatava õiguse tutvuda kahtlustuse sisuga mitte prokuröri intervjuu või ajakirjaniku küsimuse kaudu, vaid kahtlustatavana ülekuulamisel. Olukordades, kus on ilmne, et kriminaalmenetluses asutakse välja selgitama just konkreetse inimese võimalikku kuritegu, ei ole eetiline enne inimese teavitamist selle väljaütlemine meedias," seisab advokatuuri teates.

Kuivõrd advokatuuri juhatusele esitatud materjalidest on esile kerkinud kahtlus, et Arumäe võis advokaadina tegutseda huvide konfliktis advokatuuriseaduse ja advokatuuri eetikakoodeksi kontekstis, peab juhatus vajalikuks saata asja materjalid aukohtule seisukoha võtmiseks.

Advokaadi klientide seaduslike huvide kaitseks on kehtestatud nõue, et advokaat ei või õigusteenust osutada, kui ta samas asjas on osutanud või osutab õigusteenust kliendi huvidega vastuolus olevate huvidega isikule.

"Advokaadi ametiga kaasnevad kõrged eetikastandardid, mis on vajalikud eelkõige klientide seaduslike huvide kaitseks," sõnas advokatuuri juhatuse liige Indrek Sirk. "Advokaadi kutsestandardi ja eetikanõuete täitmiseks on advokatuuril kehtestatud süsteem, et selliste kahtluste korral kaalutakse aukohtumenetluse alustamist, et tuvastada, kas advokaadi tegevus on olnud seaduse ja eetikanormidega kooskõlas."

Aukohus arutab advokaatide distsiplinaarsüüteoasju ja muid seadusega aukohtu pädevusse antud asju. Aukohtusse kuulub neli advokatuuri üldkogu valitud vandeadvokaati, kaks kohtunike täiskogu valitud kohtunikku ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonna nõukogu määratud õigusteadlane.

Eelmisel nädalal alustatud kriminaalasja seis on endiselt dokumentidega tutvumise faasis ning edasisi samme veel otsustatud pole, ütles ERR-ile Kaarel Kallas Põhja ringkonnaprokuratuurist.

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas eelmisel kolmapäeval kriminaalmenetlust toimingupiirangu rikkumise paragrahvi alusel maaeluministeeriumi haldusalas toimuva asjus. Uurimine puudutab minister Mart Järviku nüüdseks endist nõunikku Urmas Arumäed, ent kahtlustust pole kellelegi esitatud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: