Kõnelustel EL-i tuleva aasta eelarve üle kokkulepet veel ei sündinud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Parlament
Euroopa Parlament

Läbirääkimistel Euroopa Liidu järgmise aasta eelarve üle esineb liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi vahel enne esmaspäeval ümber saavat kokkuleppele jõudmise tähtaega jätkuvalt erimeelsusi, ütlesid ametnikud laupäeval.

Läbirääkimisi peeti reede hilisõhtuni, kui need kokkuleppeta katkestati, teatas europarlament avalduses ja lisas, et kõnelustega jätkatakse esmaspäeval.

Kõnelused EL-i 2020. aasta eelarve üle on liikmesriikide ja europarlamendi jaoks vähem tähtis lahingutanner, võrreldes liidu pikaajalise eelarveraamistikuga aastateks 2021–2027.

Kui mitmeaastases eelarveraamistikus kokkuleppele ei jõuta, saab 2020. aasta eelarvest alus, millele toetudes järgnevate aastate eelarveid koostada.

Liikmesriigid tahavad vähendada järgmise aasta EL-i eelarves kulutusi 1,5 miljardi euro võrra ja panna kõrvale raha ennustamatu puhuks nagu Brexit. Europarlament seevastu tahab suurendada kulutusi 2,7 miljardi euro võrra, et rahastada uusi prioriteete nagu võitlus kliimamuutusega.

Euroopa Komisjoni ettepanek näeb liidule 2020. aastaks ette 168 miljardi euro suuruses kulutusi, mida on kaks miljardit rohkem kui tänavuses eelarves.

Saksa rahandusministeeriumi tippametniku Bettina Hagedorni sõnul ei ole liikmesriikide ja europarlamendi positsioonid teineteisest siiski liiga kaugel.

Kokkulepe peab sündima esmaspäeva õhtuks, vastasel juhul peab Euroopa Komisjon esitama uue eelarvekavandi.

See ülesanne langeks juba Euroopa Komisjoni uue koosseisu õlule, mida hakkab juhtima endine Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen.

Von der Leyeni meeskond pidi algselt tööd alustama juba 1. novembril, kuid kolme volinikukandidaadi tagasilükkamine europarlamendi poolt on sundinud talle peale aeganõudva uute kandidaatide leidmise ja heakskiitmise protsessi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: