Aeg uurib kohtuasjade venimise tõttu Harju maakohut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1574837820000 | amCalendar}}
Foto: Marko Tooming/ERR

Justiitsminister Raivo Aeg algatas Harju maakohtu töökorralduse uurimiseks järelevalvemenetluse, sest hoolimata kohtu vähenevast koormusest, kipuvad menetlustähtajad pikenema ja kohtuasjad venima. Harju maakohtu esimees Meelis Eerik peab järelevavet ebaõiglaseks, sest need probleemid kõnelevad ülekoormusest, millest nad on ammu rääkinud.

Tallinna Sadama kohtuprotsess on üks sellistest suurtest asjadest, mille kohta justiitsminister Raivo Aeg kasutab sõna "venib", kuid kindlasti mitte ainuke. Näiteid pikkadest kohtumenetlustest on teisigi, alates tuntud maadevahetuse protsessist lõpetades mõne keerukama maksukuriteo uurimisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Harju maakohus on just see kohus, kus aset leiavad need raskete kriminaalasjade menetlemised. Näiteks täna on Harju maakohtus 15 kriminaalasja, mille menetlus on kestnud juba üle aasta ja seda me ei loe normaalseks menetlusajaks," selgitas Aeg.

Minister tõi välja, et 2013. aastaga võrreldes saabus mullu Harju maakohtusse kolmandiku võrra vähem kriminaalasju - 3400 asemel 2400. Samal ajal on keskmine menetlusaeg järk-järgult ülespoole roninud ja näiteks tänavu esimesel poolaastal oli see 241 päeva.

"Selle järelevalvemenetluse eesmärk on justnimelt leida need põhjused või need asjaolud, mis tingivad menetluse nii pikaks venimise," sõnas minister.

Eesti keskmine menetlusaeg on Harju maakohtust isegi pikem - 244 päeva. Kuid just selle tõttu, et siin mõistetakse kohut kõige keerukamates asjades, on Aegi sõnul mõistlik selguse loomist Harju maakohtust alustada.

Harju maakohtu esimees Meelis Eerik ütleb, et järelevalvemenetluse algatamine on üllatav ja ta ei pea seda õiglaseks.

"Harju maakohtu ülekoormusest oleme rääkinud juba umbes kümme aastat ja igasugune lahenduse otsimine on tervitatav. Küll aga ei ole järelevalvemenetlus see õige meetod, sest järelevalvemenetlus viitab sellele, nagu keegi siin ei teeks tööd, aga see ei ole õige," rääkis Eerik.

Harju maakohtu endine esimees Helve Särgava loodab, et järelevalvemenetluse taustal ei jää muljet, nagu töötaks Harju maakohtus inimesed, kes ei suhtu õigusemõistmisse täie tõsidusega.

"Las siis tuleb see komisjon kohale, las nad selgitavad ära need põhjused, miks asjad on veninud. Ja loomulikult - ega me tõepoolest ei taha mitte keegi, et asjad venivad," ütles Särgava.

Aeg usub, et Harju maakohtu probleeme uuriva komisjoni raport annab vastuse, kust king pigistab. Kas kohus vajab lisaraha või tuleks muuta seadusi, et takistada protsessi osaliste tahtliku venitamist. Komisjon esitab töö tulemused märtsi alguses.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: