Balti riikide ja Poola liidrid arutavad Erdoganiga kaitseplaanide küsimust

{{1575370800000 | amCalendar}}
Peaminister Jüri Ratas.
Peaminister Jüri Ratas. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Balti riikide ja Poola riigijuhid arutavad Londonis NATO tippkohtumisel Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga segadust tekitanud kaitseplaanide uuendamise küsimust.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani sõnul pole ta valmis kiitma heaks Poola ja Baltimaade kaitseplaani enne, kui allianss toetab Ankarat tema mures Süüria kurdi võitlejate pärast.

Enne NATO tippkohtumisele lahkumist ütles Erdogan, et arutab kohtumisel asja Poola ja Balti liidritega.

Välisminister Urmas Reinsalu kinnitas ERR-ile, et teisipäeval toimub teema arutamiseks kohtumine Balti riikide ja Poola liidrite ning Türgi presidendi vahel.

"Toimivad kaitseplaanid on olemas ja NATO kollektiivkaitse funktsioneerib. Meil ei ole eraldivõetuna meie regiooni kaitseplaanide uuendamise küsimuses mingit vastasseisu Türgiga. Küsimus on laiem ja meie huvides on leida kiiresti töötav lahendus. Täna kavatsevad seda teemat arutada Balti, Poola ja Türgi riigipead. Olen ise seda teemat arutanud oma kolleegidega ja teen seda kindlasti Londonis," kommenteeris Reinsalu.

Peaminister Jüri Ratas rõhutas teisipäeva õhtul, et liitlastega ühiste plaanide ülevaatamine ja uuendamine on tavapärane ning kõik alliansi liikmed on kaitstud.

"Eraldivõetuna ei ole meie piirkonna kaitseplaanide uuendamise küsimuses meil Türgiga vastuseisu. Töötame ühiselt nii meie piirkonna riikide kui teiste liitlastega selle nimel, et uuendatud kaitseplaanid saaks peatselt heakskiidu. Kui selleks võimalus avaneb, olen kindlasti valmis ka NATO riigijuhtide kohtumise veerel ühiselt Läti, Leedu ja Poola ametikaaslastega Türgi presidendiga kohtuma ja kaitseplaanide küsimust arutama," lisas Ratas.

Türgi heidab oma NATO liitlastele ette, et nad toetavad Baltimaade julgeolekumuresid, kuid ei pea Türgile kurdi võitlejatest lähtuvat ohtu millekski.

Leedu president kinnitas kohtumise ettevalmistamist Erdoganiga

Leedu president Gitanas Nauseda kinnitas teisipäeval pärast Londonisse NATO liidrite kohtumisele saabumist, et kohtumine Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga aruteluks Baltimaade ja Poola kaitseplaanide heakskiitmise üle on ettevalmistamisel. 

"Praegu tehakse ettevalmistusi kohtumise korraldamiseks täna või homme. Kui see peaks aset leidma, on üks käsitletavaid teemasid kaitseplaani heakskiitmine, sest see on meie jaoks väga tähtis," lausus Leedu riigipea Londonis Leedu saatkonnas vastuseks BNS-i küsimusele. 

"Kuni seda pole heaks kiidetud, tunneme me, et töö ei ole korralikult lõpule viidud," sõnas ta. 

Nauseda sõnul otsustasid liitlased pikendada NATO-s 13. detsembrini Poola ja Baltimaade kaitseplaanide osas niinimetatud "vaikuseprotseduuri", mille käigus riigid saavad plaanidele vastuväiteid esitada. 

"Vaikus on planeeritud kestma 13. detsembrini, kuid seda on võimalik muuta ja muuta saab ka kuupäeva," ütles Leedu president. 

Plaan, mis näeb ette täpsemad sammud Baltimaade kaitseks Venemaa rünnaku korral, vajab kõikide liikmesriikide heakskiitu.

Enne Londonis teisi- ja kolmapäeval toimuvale NATO tippkohtumisele lahkumist ütles Erdogan, et arutab kohtumisel asja Poola ja Balti liidritega. Presidendi sõnul arutas ta esmaspäeval küsimust ka Poola presidendi Andrzej Dudaga.

"Tuleme rõõmuga kokku ja peame selles küsimuses kõnelusi," lausus ta Ankaras enne lennukile astumist.

"Kuid kui meie NATO sõbrad ei aktsepteeri terrorirühmitustena neid terrorirühmitusi, kelle vastu me võitleme, siis vabandust, kuid oleme seal (tippkohtumisel) kõikide sammude vastu," hoiatas Erdogan.

USA kaitseminister Mark Esper ütles tippkohtumise eelõhtul usutluses Reutersile, et ei toeta Türgi nõudmist kuulutada YPG terroristideks. 

Leedu president loodab selles küsimuses NATO riikide positsioone lähendada. "Kõik ütlevad enne kõiki üritusi, et ei kavatse oma positsioonides järele anda, kuid läbirääkimiste järel on olukord sageli teistsugune. Me ei pea neid avaldusi lõplikeks ja ümberlükkamatuteks. Me oleme huvitatud lahenduse leidmisest ja ma loodan, et see leitakse," sõnas Nausėda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: