USA kaitse-eelarves on üle 700 miljoni dollari Venemaa heidutamiseks

USA merejalaväelased õppusel Siil.
USA merejalaväelased õppusel Siil. Autor/allikas: ERR

Teisipäeval senatis heaks kiidetud 2020. aasta USA kaitse-eelarve seadus näeb ette täiendavad 734,3 miljonit dollarit Venemaa sõjaliseks heidutamiseks.

Senati avaldatud lühikokkuvõttes selgitatakse, et raha kulutatakse Euroopa heidutusalgatuse (EDI) raames sõjaliste objektide ehitamiseks, allveelaevaohu tõrjumiseks, samuti muude Venemaa heidutamise ning USA liitlaste ja partneritega töötamise pakiliste esmatähtsate projektide elluviimiseks.

Kongress mainib ka Venemaaga sõjalise koostöö ja Krimmi Venemaa osana tunnustamise keeldu.

Ühendriikide eelmise presidendi Barack Obama administratsioon töötas 2014. aastal pärast seda, kui Venemaa hõivas Ukrainale kuuluva Krimmi ja osa Donbassist, Euroopa julgestusalgatuse (ERI). See näeb ette USA sõjalise kohaloleku suurendamist Euroopas, et tagada maailmajao julgeolek.

2017. aastal nimetati ERI ümber Euroopa heidutusalgatuseks (EDI). ERI/EDI algatusi hakati rahastama alates 2015. rahandusaastast. Sestsaadik on algatuse eelarve seitsmekordistunud. Peamine suurenemine on toimunud president Donald Trumpi ajal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: