USA kongress kiitis heaks sanktsioonid Nord Streamiga seotud firmadele

{{1576608360000 | amCalendar}}
Nord Stream 2 torude laadimine laevale Rügeni saare sadamas.
Nord Stream 2 torude laadimine laevale Rügeni saare sadamas. Autor/allikas: Stefan Sauer/dpa/AFP/Scanpix

USA senat toetas teisipäevasel hääletusel ülekaalukalt sanktsioonide kehtestamist gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisega seotud firmadele, saates seaduse president Donald Trumpile allkirjastamiseks.

Eelmisel nädalal kergelt USA esindajatekoja läbinud eelnõu eesmärk on peatada 10,6 miljardi dollari maksumusega Nord Stream 2 ehitamise jätkamine. 

Meede lisati USA 738 miljardi dollari suurusele kaitse-eelarve seadusele ja seda toetas 100-kohalises senatis 86 ja vastu oli kaheksa saadikut. 

Sanktsioonidega võetakse sihikule Nord Stream 2 Läänemere põhja paigaldavad laevad ning hõlmavad varade külmutamist ja USA viisade tühistamist projektiga seotud töövõtjatele. 

See tähendab, et sanktsioonid võivad tabada Šveitsis asuvat firmat Allseas, mille Vene riiklik gaasikontsern Gazprom on palganud rajama Nord Stream 2 merealust osa. 

Lisaks kehtestatakse sanktsioonid ka teise gaasitoru, TurkStream rajamisega seotud ettevõtetele. 

Ühendriikide seadusandjad on hoiatanud, et projekt tooks Vene presidendi Vladimir Putini valitsusele miljardeid dollareid tulu ja suurendaks järsult Moskva mõjuvõimu Euroopas. 

Mitu Euroopa valitsust, kes projekti toetavad, on manitsenud Washingtoni mitte sekkuma oma äriasjadesse. Saksa-Vene tööstuskoda hoiatas eelmisel nädalal, et gaasitoru on tähtis Euroopa energiajulgeoleku jaoks, ning kutsus seaduse vastuvõtmise korral kehtestama Ühendriikidele vastusanktsioone. 

Nord Stream 2 kahekordistab Venemaa ja Saksamaa gaasitransiidi mahtu.

Venemaa lootis 1230-kilomeetrise gaasitoru valmis saada aasta lõpuks, kuid projekti valmimine on venima jäänud, sest ehituslubade saamine Taanilt kujunes keeruliseks. 

USA ning Ida- ja Kesk-Euroopa riigid, nendes seas Ukraina, on projektile häälekalt vastu ja kardavad, et see suurendab Euroopa sõltuvust Vene gaasist ja Moskva poliitilist mõjuvõimu.

Samuti kardetakse, et Venemaa saab tänu Nord Stream 2-le avaldada suuremat survet Ukrainale, kuna Euroopa sõltub vähem läbi Ukraina liikuvast Vene gaasist.

Kreml: Nord Stream 2 valmib USA sanktsioonidest hoolimata

Venemaa loodab Läänemere põhja paigaldatava gaasitoru Nord Stream 2 ehitustööd USA senati sanktsioonidest hoolimata lõpule viia, ütles Kreml kolmapäeval.

"Me eeldame, et see projekt viiakse lõpule," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ja nimetas USA sanktsioone rahvusvahelise õiguse rikkumiseks.

Peskovi sõnul on USA oodatavad sanktsioonid Nord Stream 2 suhtes täiuslik näide autust võistlusest ja Euroopale kallima toodangu kaelamäärimisest.

"Taoline tegevus ei meeldi ei Moskvale ega Euroopa pealinnadele, Berliinile ja Pariisile," lausus Kremli pressisekretär ajakirjanikele. 

Tema sõnul on taoline tegevus rahvusvahelise õiguse otsene rikkumine, täiuslik näide autust võistlusest, oma mõju kunstlik laiendamine Euroopa turgudele ja Euroopa tarbijatele kallima ning konkurentsivõimetu toodangu kaelamäärimine.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: