USA ootab Põhja-Korea lubatud "jõulukinki"

{{1576836000000 | amCalendar}}
Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un sõjaväelaste seltsis.
Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un sõjaväelaste seltsis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA jälgib tähelepanelikult Põhja-Koread, kust lähipäevil oodatakse lubatud "jõuluüllatust" ehk raketi- või tuumakatsetust.

Katsetus tähendaks, et Põhja-Korea on lõpetanud moratooriumi ja pinged piirkonnas hakkavad taas kasvama. See oleks ka tõsine hoop president Donald Trumpi valitsuse tähtsale välispoliitikaprioriteedile - läbirääkimistele Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammi üle eesmärgiga muuta Korea poolsaar tuumavabaks.

Põhja-Korea teatas laupäeval "otsustavast katsetusest" Sohae satelliitide ja kaugmaarakettide stardikompleksis. USA hinnangul katsetati kosmoseraketi või kaugmaaraketi stardiks vajalikku mootorit.

Ametnikud kardavad, et see võib olla eelmäng mandritevahelise ballistilise raketi stardile lähipäevil või -nädalail.

See oleks diplomaatilistele ponnistustele ränk hoop, sest näitaks, et Põhja-Korea on omandamas võimet rünnata Ühendriike või et tal on see juba.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un on seadnud aasta lõpu tähtajaks, mil Washington peab välja tulema uute ettepanekutega tuumadiplomaatia päästmiseks, ning lubanud "jõulukinki", kui Trumpi administratsioon järeleandmisi ei tee.

Mõttekoja CSIS Korea-eksperdi Victor Cha sõnul näitab võimalike katsetuspaikade ülevaatus, et Põhja-Korea on põhimõtteliselt valmis katsetuse kohe ära tegema. Tema arvates võib riik peatselt katsetada merepõhist ballistilist raketti või tahkekütusega raketti.

Pentagon: USA on valmis Põhja-Korea suunalt milleks iganes

USA relvajõud on valmis milleks iganes Põhja-Korea suunalt, ütles Pentagoni kõrgeim kindral reedel. 

"Korea on üks nendest kohtadest maailmas, kus me oleme alati olnud kõrges valmiduses," ütles USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley.

USA liit Jaapani ja Lõuna-Koreaga on "kindel nagu kalju", rõhutas ta. 

"Ma arvan, et see on valmis kaitsma USA, Jaapani ja Lõuna-Korea huve lühikese etteteatamisajaga," ütles ta ajakirjanikele. 

Milley ei olnud nõus ütlema, kas USA ja tema liitlased regioonis on tõstnud valmidust seoses võimaliku Põhja-Korea tuumarelvavõimekusega raketi katsetusega lähitulevikus. 

"Põhja-Korea on viidanud mitmetele asjadele. Ja ma arvan, et te olete neist kõigist teadlikud. Seega oleme valmis milleks iganes," sõnas Milley. 

USA on valmis "võitlema juba täna õhtul", kui selleks on vajadus, ütles koos kindraliga kõnelenud USA kaitseminister Mark Esper, kuid rõhutas diplomaatia tähtsust suhetes Põhja-Koreaga. 

"Ma olen jätkuvalt lootusrikas, et me saame protsessiga jätkata ning püsime diplomaatilisel rajal," ütles ta. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: