Põhja-Korea nimetas Trumpi "mõtlematuks vanameheks"

{{1575887340000 | amCalendar}}
Donald Trump ja Kim Jong-un 30. juunil Panmunjomi piirikülas.
Donald Trump ja Kim Jong-un 30. juunil Panmunjomi piirikülas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Korea nimetas esmaspäeval USA presidenti Donald Trumpi "mõtlematuks ja alatuks vanameheks" pärast seda, kui Trump kirjutas Twitteris, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un ei sooviks loobuda nendevahelisest erilisest suhtest ja mõjutada vaenulike sammudega Ameerika presidendivalimisi.

Põhja-Korea kõrge ametnik, endine tuumaläbirääkija Kim Yong-chol teatas avalduses, et Pyongyang ei kavatse Ühendriikide survele järele anda, kuna neil ei ole midagi kaotada.

Pyongyang andis Washingtonile tuumakõneluste päästmiseks järeleandmiste tegemiseks aega aasta lõpuni ning nüüd süüdistas Kim, et Trumpi valitsus üritab lisaaega välja kaubelda.

Kim Yong-choli sõnul näitavad Trumpi säutsud selgelt, et ta on ärritunud vanamees, kellel puudub kannatlikkus.

"Kuna (Trump) on niivõrd mõtlematu ja alatu vanamees, siis võib taas tulla aeg, mil me ei saa vältida tema taaskordset nimetamist juhmardiks," ütles Kim Yong-chol.

"Trumpil on liiga palju asju, mida ta (Põhja-Korea) kohta ei tea. Meil pole midagi rohkemat kaotada. Kuigi USA võib meilt mida iganes ära võtta, siis ei saa ta meilt iial võtta tugevat eneseaustust, jõudu ega põlgust USA vastu."

Kim Yong-chol kohtus eelmisel aastal Washingtonis Trumpiga kaks korda. Reiside eesmärk oli luua pinnas kahe liidri tippkohtumisele.

Põhja-Korea endise välisministri Ri Su-yongi arvates tõestas Trumpi avaldus, et ta kardab, mida Põhja-Korea võib teha, kui Pyongyangi tähtaeg ümber saab. Ri, praegune Põhja-Korea Töölispartei keskkomitee asejuht, ärgitas Trumpi hoiduma kasutamast sõimu, mis võib Kimi solvata.

"Trumpil võib olla suur värin sees, kuid oleks parem, kui ta aktsepteeriks praegust, enda külvatud olukorda. Ta peab seda nüüd lõikama ja mõtlema asja üle kaks korda, kui ei taha näha suuremaid, katastroofilisemaid tagajärgi," ütles Ri.

"Meie lõpliku otsuse, mis tehakse peatselt aasta lõpus, langetab riigiasjade komisjoni esimees. Ta pole erineval mõnest võtnud veel ühtegi selget seisukohta ega teinud ühtegi iroonilist ja ärritavat väljaütlemist teise poole kohta," lisas ta viitega riigipea Kimi ühele ametikohale.

Tuumakõnelused lõid vankuma, kui veebruaris Vietnamis toimunud Trumpi ja Kimi kohtumine lagunes leppeta. Istungil keeldus USA rahuldamast Põhja-Korea sanktsioonide leevendamise nõudmist. Vastutasuks pidi Põhja-Korea loobuma osast oma tuumavõimekusest.

Kim on öelnud, et Põhja-Korea asub otsima uut teed, kui USA oma sanktsioonidest ja survepoliitikast ei loobu. Kim andis Trumpi valitsusele aasta lõpuni aega käia välja mõlemale vastuvõetava leppe tingimused.

Trump ja Kim kohtusid kolmandat korda juunis kahe Korea piiril ja seal nõustusid nad kõnelusi jätkama. Kuid oktoobris Rootsis toimunud töögrupi tasandi kohtumine lagunes samuti. Põhja-Korea sõnul läks istung vett vedama Ameerika "iganenud seisukohtade ja suhtumise" tõttu.

Kim Yong-choli avaldus tuli päevi pärast seda, kui Põhja-Korea esimene asevälisminister Choe Sun-hui ähvardas samuti jätkata Trumpi solvamisega.

Sellele eelnevalt rääkis Trump Londonis toimunud NATO tippkohtumisel võimalikest sõjalistest sammudest Põhja-Korea vastu ning taaselustas Kim Jong-unile antud hüüdnime Raketimees.

Põhja-Korea on viimastel nädalatel öelnud, et ei taha premeerida Trumpi kohtumiste ja tippkohtumistega, mis ta võib välispoliitilisteks võitudeks kirjutada, kui Pyongyang istungite eest midagi sisulist vastu ei saa. Põhja-Korea seisukoht paneb inimesed kahtlema, kas Kim on nõus oma tuumaarsenali ära andma, sest see võib olla tema suurim ellujäämise garant.

Pühapäeval teatas Põhja-Korea riigikaitseakadeemia "väga tähtsast katsetusest" kaugmaarakettide polügoonil riigi läänerannikul Sohaes. See läitis spekulatsioonid, et riik võis katsetada tahkekütusega mandritevahelise ballistilise raketi mootorit.

Trump: Põhja-Korea võib vaenulikkusega kaotada kõik

Trump hoiatas pühapäeval järjekordse raketikatsetuse läbi viinud Põhja-Koread, et see võib vaenulikkusega Ühendriikide vastu kaotada kõik. 

"Kim Jong-un on liiga tark ja tal on kaotada liiga palju, kõik õigupoolest, kui ta tegutseb vaenulikul moel," kirjutas Trump Twitteris vastuseks katsetusele satelliitide ja kaugmaarakettide stardikompleksis Sohaes.

"Põhja-Koreal on Kim Jong-uni juhtimisel tohutu majanduslik potentsiaal, kuid ta peab esmalt täitma lubadust tuumavabaks muutumise kohta," kirjutas Ühendriikide riigipea. "NATO, Hiina, Venemaa, Jaapan ja kogu maailm on selles küsimuses ühtsed!"

"Ta allkirjastas minuga Singapuris tugeva tuumadesarmeerimiskokkuleppe," jätkas Trump. "Ta ei soovi tühistada oma erisuhteid Ühendriikide presidendiga või sekkuda USA presidendivalimistesse novembris." 

Põhja-Korea riigimeedia teatas pühapäeval "väga tähtsast" katsetusest Sohaes, millel on "tähtis mõju" Põhja-Korea strateegilise staatuse" muutumisele.

Kim Jong-un nõustus sulgema Sohae kompleksi, kui ta mullu kohtus Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga Pyongyangis. Lubadus oli osa usaldust suurendavatest meetmetest kahe Korea vahel.

Pyongyang teatas laupäeval, et tuumarelvitustamise kõnelused USA-ga on "kõnelustelaualt minema lennanud", ning sarjas ÜRO julgeolekunõukogu eurooplastest liikmeid, kes olid hiljuti hukka mõistnud Põhja-Korea ballistiliste rakettide katsetused.

USA riikliku julgeoleku nõunikult Robert O'Brienilt küsiti pühapäeval telekanali CBS saates, kas Põhja-Korea valmistub tuumakatsetusi jätkama. "Ma loodan, et mitte. See oleks Põhja-Korealt eksisamm," ütles ta.

"Kim Jong-un lubas Põhja-Korea tuumavabaks muuta ja me ootame temalt Singapuri tippkohtumisel antud lubaduse täitmist. Me loodame, et ta teeb seda," lausus Trumpi julgeolekunõunik. 

Lõuna-Korea president Moon Jae-in pidas laupäeval Trumpiga esimese vestluse alates septembrist ja riigipead leppisid kokku dialoogi jätkamises Pyongyangiga. Viimati kõnelesid Moon ja Trump septembris New Yorgis ÜRO Peaassamblee kõrvalt kohtudes. 

"Liidrid jagasid hinnangut, et praegune olukord Korea poolsaarel on tõsine," ütles Lõuna-Korea presidendi pressiesindaja Ko Min-jung ja lisas, et telefonivestlust taotles USA president. 

USA ja Põhja-Korea tuumakõnelustel valitseb patiseis alates veebruaris tulemusteta lõppenud Trumpi ja Kimi teisest kohtumisest. Põhja-Korea liider on seadnud aasta lõpu tähtajaks, mil Washington peab tulema välja uute ettepanekutega.

Trump andis teisipäeval Londonis ajakirjanike küsimustele Põhja-Korea kohta vastates mõista, et sõjalised sammud stalinistliku riigi vastu on endiselt laual. Põhja-Korea reageeris sellele ähvardusega vastata Ühendriikide sõjalise jõu kasutamisele kõigil tasanditel.

Põhja-Koreas avati mägikuurort

Samal ajal Põhja-Korea liider Kim Jong-un mägikuurordi, kus rahvas saab nautida "kõrgtsivilisatsiooni sotsialismi all".

Kim lõikas avatseremoonial Yangdoki maakonnas läbi lindi ja kiitis sõdureid, et nad lõid "ime ja täiusliku hoone", mis teenib võimupartei eesmärki juhtida rahvas kaasaegsesse tsivilisatsiooni, vahendas riigimeedia.

Põhja-Korea riigitelevisioon näitas õhukaadreid kuurordi punase katusega hotellidest, kuumaveeallikatest, suusaradadest ja ratsapargist.

"Kim ei hoidnud oma rõõmu tagasi. Ta ütles, et on saanud võimalikuks pakkuda rahvale uut kultuuri ja saanud tõeks partei plaan panna rahvas nautima kõrgtsivilisatsiooni sotsialismi all nii varakult kui võimalik," vahendas KCNA.

Yangdoki kuurort on üks Kimi suuremaid arendusprojekte, seda koos Samjiyoni mägikuurorti ja Wonsani rannakuurortiga.

Põhja-Korea on üritanud toetada oma majandust läbi turismisektori, mida ei puuduta ÜRO Julgeolekunõukogu karmid sanktsioonid, mis kehtestati Pyongyangi tuumaprogrammi tõttu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: