Põhja-Korea näitas sõjaväeparaadil uut mandritevahelist raketti

{{1602315540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/KCNA/KNS

Põhja-Korea näitas laupäeval Pyongyangis korraldatud sõjaväeparaadil uut hiiglaslikku mandritevahelist ballistilist raketti, ütlesid analüütikud teleülekannet jälgides.

Tegemist oli maailma suurima transporditava vedelkütusel töötava raketiga, ütles Ankit Panda Ameerika Teadlaste Föderatsioonist. Raketi stardiseadeldisega veokil oli 11 telge.

Põhja-Korea pidas paraadi valitseva kompartei 75. aastapäeva puhul. Maailmas oodati paraadi sellel näidatava uue sõjatehnika ning riigi liidri Kim Jong Uni kõne pärast, kuid veel laupäeva hommikul oli paraadist vähe teada.

Lõuna-Korea armee teatel toimus paraad riigi pealinnas Pyongyangis juba enne koitu. "On märke, et Põhja-Korea korraldas täna hommikul Kim Il Sungi väljakul paraadi, millel osales suures koguses sõjaväetehnikat ja inimjõudu," öeldakse Soulis avaldatud teates.

Tegemist oli esimese korraga, kui paraad peeti varahommikul, kuid sellegipoolest pidi Kim seal esinema, rääkis sõjaväeallikas Reutersile. "Aga ma ei tähtsustaks väga paraadi ajastust, sest ei ole teada, kas Põhja-Korea riigimeedia sellest teada annab," lisas allikas.

Lõuna-Korea ametnikud rääkisid sel nädalal, et Kim võib paraadi kasutada "madala intensiivsusega" jõudemonstratsiooniks USA 3. novembri presidendivalimiste eel sel ajal, kui tuumarelvastukõnelused Washingtoniga on ummikusse jooksunud.

Augustis teatas Kim partei poliitbüroo kohtumisel, et partei aastapäevapidustused tuleb ette valmistada "kõrgeimal tasemel stiilse poliitilise festivalina".

Satelliidipildid on juba nädalaid näidanud Põhja-Korea sõjaväelaste marssimisharjutusi. Lõuna-Korea armee andmeil võiks Pyongyang paraadi kasutada uue relvastuse - kontinentidevahelise ballistilise raketi või allvelaevalt lastava ballistilise raketi demonstreerimiseks.

Sageli kutsub stalinistlik riik välisdiplomaate taolisi pidustusi jälgima, kuid seekord teatas Vene saatkond sotsiaalmeedia vahendusel, et välismissioonidel paluti hoiduda linnas ringi liikumisest, paraadi toimumispaigale lähenemisest ning fotode ja videode tegemisest.

Paraad toimus ajal, kui Põhja-Korea on rakendanud karme meetmeid koroonaviiruse ohjeldamiseks, ehkki riik ei ole ametlikult nakatumistest teatanud. Väidetavalt on piirangud takistanud Kimi majanduse ergutamise ning ehitusplaanide elluviimist, mida nagunii häirivad rahvusvahelised sanktsioonid.

"Aga see on siiski muljetavaldavalt suur kogunemine globaalse pandeemia ajal, andes märku, et Põhja-Korea võimud muretsevad rohkem poliitajaloo ja riikliku moraali pärast kui võimaliku nakkuse leviku pärast paraadil," ütles Souli Ewha ülikooli õppejõud Leif-Eric Easley Reutersile.

Viimati edastas Põhja-Korea otsetelepilti oma sõjaväeparaadist 2017. aastal, kui demonstreeris kontinentidevahelisi ballistilisi rakette ajal, kui suhted USA-ga olid taas pingestunud. Samu rakette näidati uuesti 2018. aastal, kuid siis ei lubatud rahvusvahelist meediat seda jälgima.

Üsna pärast seda alustas Kim rahvusvahelisi kohtumisi, saades muuhulgas kokku ka USA presidendi Donald Trumpiga. Sellest ajast saadik ei ole Põhja-Korea suuri rakette enam demonstreerinud.

Kim Jong-un soovis maailma koroonahaigetele head tervist

Põhja-Korea liider Kim Jong-un soovis laupäeval sõjaväeparaadi ajal kõikidele koroonaviiruse haigetele üle terve maailma head tervist. 

"Ma soovin head tervist kõigile inimestele üle maailma, kes võitlevad selle kurja viiruse vaevadega," ütles Kim, kelle kõne edastas Põhja-Korea riigimeedia. 

Samuti väljendas liider tänumeelt, et mitte ükski põhjakorealane pole koroonaviirusega nakatunud. 

Põhja-Korea sulges oma piirid jaanuaris, et tõkestada viiruse jõudmist riiki ja on korduvalt rõhutanud, et seal pole COVID-19 juhtumeid tuvastatud.

Riigimeedia on nii otsestest eitustest viimaste kuude jooksul küll taandunud ja on rõhutanud ennetusmeetmete tähtsust. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: