M.V. Wool pani Vihterpalu tehase uuesti tööle

{{1577957940000 | amCalendar}}
Foto: Merilin Pärli/ERR

Kalatöötleja M.V.Wooli Vihterpalu tehas hakkas uuesti tööle ning esimesed tootepartiid jõuavad kauplustesse järgmisel nädalal.

Vihterpalu tehas läbis 26. novembrist kuni 11. detsembrini süvapuhastuse, pärast mida pole veterinaar- ja toiduamet sealt võetud proovidest listeeriat leidnud.

"Seadmed võtsime detailideni lahti. Mis kandis võimalust, oli väike, panime kuskile aurutisse või muusse kohta, kuumutasime üle. Mis oli suuremad tükid, panime suitsuahju - meil on suured suitsuahjud. Lasime 80-85 kraadi kuumaks, praktiliselt kõik, mis elusbakter on, hävib, nii et absoluutne sterilisatsioon," selgitas M.V. Wooli juhataja Mati Vetevool "Aktuaalsele kaamerale".

M.V. Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool teatas, et nende Vihterpalu tehases hakati tegema tootmiseks ettevalmistusi neljapäeva ennelõunal ning alates järgmisest nädalast jõuavad ettevõtte kalatooted kaubandusvõrku.

Kui kahjusid võib Mati Vetevoolu sõnul kokku lugeda miljonites eurodes, siis Vihterpalu tehasesse tootmispausi järgselt saabunud esimesed kalakoormad tähendavad, et tööle said naasta vahepeal koondamisohus olnud 30 töötajat. Ees ootab ka töö, et turule naasta.

"Sinna on kindlasti mingid muud firmad juba asemele ilmunud. Seal on vaja uuesti ruumi saada. Tuleb hakata turu eest võitlema," tõdes Mati Vetevool.

Aasta lõpus tühistas veterinaar- ja toiduamet 25. novembril 2019 tehtud ettekirjutuse Vihterpalu tehase osas ning lubas ettevõttel sealses tootmisüksuses tegevust jätkata.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda ütles, et töö Vihterpalus võib jätkuda tavapärases rütmis. Siiski märkis ta, et ettevõte peab olema tähelepanelik, et vältida probleemi kordumist.

"See on ettevõttega edaspidise koostöö küsimus, et läbi vaadata nende enesekontrolli plaan, ära kuulata ettevõtte võimalused, hinnata neid ja siis vaadata, kas ettevõte endale võetud kohustusi ka täidab," rääkis Kalda.

"Kindlasti me puhastusest teame palju rohkem kui enne. Igasugustest puhastustest. Ja listeeriast teame ka tunduvalt rohkem kui enne, see on ka selge. Aga ma olen siiani olnud arvamusel, et meil on kogu aeg olnud kaup lubatud normi piirides," kommenteeris Mati Vetevool.

Vihterpalu tehases valmivad soolaheeringas, külm- ja kuumsuitsutooted heeringast ja teistest merekaladest, samuti heeringas erinevates kastmetes ning marineeritud tooted. Lõhe- ja forellitooteid M.V. Wool Vihterpalus ei valmista.

M.V. Wool võtab esimestest tootepartiidest proovid, kuid edaspidi ettevõte Vihterpalu toodangut enam partiipõhiselt kontrollima ei pea. Küll aga tuleb neil järgida nullpiirmäära 25 grammis tootes, mis kehtis M.V. Woolile Vihterpalu kalatööstuses enne ettekirjutusi.

Järgmise nädala alguses selgub, kas M.V. Wooli suuremas, Harku tehases läbi viidud samasugune suurpuhastus oli samuti edukas ja kas ka seal võiks tootmise taaskäivitada. Harku tehases võttis VTA proove esmaspäeval ja seal on praegu koondamisohus sadakond töötajat.

Järgmisel nädalal jätkub ka ettevõtte ja VTA kohtuvaidlus.

Toimetaja: Karin Koppel, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: