VTA: oktoobris M.V. Woolist leitud listeeriabakter pärineb ohtlikust tüvest ST1247

M.V. Wooli kala.
M.V. Wooli kala. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) kinnitas, et 23. oktoobril kalatootja M.V. Wooli Harku tehasest ning 30. novembril M.V. Wooli Vihterpalu tehasest pärast ettevõtte täiendavaid puhastustöid võetud proovid näitavad, et mõlemal juhul on tegemist rahvusvahelise listeeriapuhangu põhjustanud bakteritüvega ST1247.

VTA selgitas, et seda bakteritüve on seni maailmas leitud vaid M.V. Woolist ning ettevõttega seotud toodangust. "Bakter leiti vaid paar päeva pärast seda, kui tehases oli läbi viidud suurpuhastus. Antud tulemus  näitab, et M.V. Wooli meetmed bakteri tõrjumisel pole olnud piisavad," teatas amet.

"Lisaks on tüve ST1247 leitud ka 3. oktoobril võetud proovidest OÜ Peetsmanni tehasest. Tartumaal asuv ettevõtte OÜ Peetsman on ostnud toorainet ainult M.V. Wooli Harku tehasest," lisas VTA.

M.V. Wool kinnitas, et sekveneerimise tulemused näitasid ettevõttes tüve ST1247 esinemist. "M.V. Wool rakendab kõiki meetmeid, et välistada edaspidi nimetatud bakteritüve esinemine ettevõtte tootmisüksustes. M.V. Wool on seisukohal, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning tooted on ohutud," lisas ettevõte.

VTA tõi välja olulisemad faktid ja sündmused seoses M.V. Woolist avastatud ohtliku listeeriabakteri tüvega (viimastest sündmustest juhtumi alguseni):

03. detsember. Sekveneerimistulemused näitavad, et 23.10 ja 30.10 võetud proovides on tuvastatud Listeria monocytogenese tüvi ST1247.

02. detsember. Tallinna Halduskohtus toimub M.V. Wooli taotlusel esialgse õiguskaitse arutelu. 

26. november. M.V. Wool esitab Tallinna Halduskohtule esialgse õiguskaitse taotluse 25. novembri ettekirjutuse osaliseks peatamiseks.

25. november. VTA peatab täielikult tegevuse M.V. Wooli Harku ja Vihterpalu tehastes. Peatamine kehtib seni kuni M.V. Wool on VTA-le tõendanud, et ohtlik listeeriatüvi ST1247 on ettevõtte tootmiskohtades hävitatud.

Pärast ettekirjutuse edastamist lähevad VTA ametnikud nii Vihterpalu kui Harku kalatööstusesse kontrollima ettekirjutuse täitmist. M.V. Wool ning tema advokaat ei luba VTA ametnikke tehastesse ning takistavad riikliku järelevalve läbiviimist. VTA palub olukorra lahendamisel abi politseilt.

13. november. M.V. Wool edastab VTA-le omapoolse tegevuskava listeeriabakteri tüvest ST1247 vabanemiseks. Tegevuskava kohaselt lubab ettevõte tehased sulgeda uueks puhastuseks 2020. aasta alguses.

5. november. VTA annab M.V. Woolile teada kavatsusest peatada tegevus ettevõtte Harku ja Vihterpalu tehastes. 

30. oktoober. Võetakse proovid M.V. Wooli Vihterpalu tehasest ning tuvastatakse listeeriabakter külmsuitsutatud heeringafileest. Leiud saadetakse tüve väljaselgitamiseks põhjalikumasse analüüsi.

23. oktoober. Võetakse proovid M.V. Wooli Harku tehasest. Tuvastatakse listeeriabakter. Leiud saadetakse tüve väljaselgitamiseks põhjalikumasse analüüsi. Amet teeb ettekirjutused meetmete jätkuvaks karmistamiseks M.V.Wooli tootmises.

22. oktoober. VTA saadab M.V. Woolile kirja, milles hoiatab M.V.Wooli ettekirjutuse eest seoses Vihterpalu kalatööstuse lõheribist leitud listeeriabakteriga. 

17. oktoober.  M.V.Wool alustab oma Harku ja Vihterpalu tehastes kahepäevast puhastust.

22. august. VTA teeb teatavaks 2019. aasta esimese poolaasta analüüsitulemused, millest selgub, et ohtlik listeeriabakteri tüvi ST1247 on M.V. Wooli toodetest välja tulnud kokku 17 korral (jaanuaris, märtsis ja juunis). Sellest järeldub, et puhangutüvi ST1247 on leitav nii ettevõtte tootmiskeskkonnas kui ka toodetes. Ettevõttesse vastuvõetud toormes eelviidatud tüve ei ole seni tuvastatud. 

Lisaks on VTA käimasolevate menetluste käigus tuvastanud ohtliku listeria tüve ST1247 OÜ Peetsmani tootest ning M.V. Wooli Vihterpalu tehases toodetud tootest. Vastavalt VTA käsutuses olevatele saatelehtedele on OÜ Peetsman ostnud toorainet ainult M.V. Woolilt.

04. juuni. Kõrgetasemeline Euroopa raport seostab puhangutüve ST1247 Eesti ettevõttega M.V. Wool, tüvi on tuvastatud nii ettevõtte toodetes kui ka tootmiskeskkonnas. Juhtumitega seotud 5 riiki (Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa ja Rootsi). 

Juuni-oktoober VTA järelevalve käigus tuvastatakse positiivseid Listeria proove ettevõtte toodetest, mis on võetud tööstusest, laost kui ka jaemüügietapis. Positiivsed tulemused saadetakse sekveneerimisele.

Juuni-algus. VTA on kirjavahetuses Euroopa Komisjoni Tervise ja Toiduohutuse Peadirektoraadi toidu, loomade ja taimedega seotud kriiside ohjamise direktoraadi juhi Bernard van Goethemiga. Van Goethem nimetab VTA poolt rakendatud meetmeid asjakohasteks sammudeks, mis võivad päästa ettevõtte tegevuse peatamisest.

27. märts. VTA kehtestab M.V. Woolile niinimetatud partii-põhise nulltolerantsi, mis sisuliselt tähendab, et listeeriabakterit ei tohi tootest võetud proovides esineda. Vaatamata nulltolerantsi nõudele peab VTA järgnevate kuude jooksul korduvalt kohustama M.V. Wooli turult tagasi.

18. märts. VTA teostab kontrolltoimingu M.V. Wool Harku kalatööstuses. AS-i M.V.Wool käitlemiskohast võetud proovis (toode külmsuitsuforelli fileeviilud) ja tootmiskeskkonnast tuvastatakse Listeria monocytogenese, mis hilisemal sekveneerimisel näitavad, et tegemist on tüvega ST1247.

13. märts. VTA teeb M.V. Woolile ettekirjutuse, milles kehtestatakse muuseas nõue, et ettevõtte peab analüüsima kõiki riskigruppi kuuluvaid kalatooteid enne nende tehasest väljumist.

08. märts. VTA-le laekub Euroopa Liidu kiirhoiatussüsteemi kaudu teade 15-st listeeriabakteri põhjustatud haigusjuhtumist viies Euroopa riigis. Vastavalt põhjalikematele analüüsitulemustele olid haiguspuhangud seotud Eesti ettevõttega M.V. Wool.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: