Austraalia võimud hoiatavad hiigeltulekahju tekkimise eest

Austraalia reservväelane kaardistamas põlenguala.
Austraalia reservväelane kaardistamas põlenguala. Autor/allikas: Australian Army

Kuigi esmaspäeval sadas paljudes maastikupõlengute all vaevlevates piirkondades vihma, tõuseb nädala teises pooles taas õhutemperatuur ning tulekahjud võivad muutuda veel hullemaks, hoiatasid ametnikud.

Esmaspäeval saadeti kolme osariiki põlengutega võitlema uued reservväed, tuletõrjujatega on liitunud meeskonnad USA-st ja Kanadast. Saabunud vihm ja temperatuuride langemine suurendab võimalusi kontrolli alt väljunud põlengute ohjamiseks, nädala teiseks pooleks ennustatakse taas temperatuuri tõusu.

Vihma sadas esmaspäeval Austraalia idarannikul Sydney`st Melbourne`ini, mõnes Uus-Lõuna-Walesi piirkonnas teatati lausa joana alla sadavast vihmast, kirjutab BBC.

Kuid juba pühapäeva õhtul hoiatasid kohalikud ametnikud, et Victoria ja Uus-Lõuna-Walesi osariigis möllavad tulekahjud võivad kokku saada ning tekkida võib hiigeltulekahju ("mega blaze"). Esmaspäeva hommiku seisuga oli kahe tulekahju vahemaa vaid kümme kilomeetrit.

Uus-Lõuna-Walesi osariigi kuberner Gladys Berejiklian hoiatas, et paari jahedamat ja vihmasemat päeva peab kasutama selleks, et tulekahjudest taastuda ja elukoha kadunud inimestele elupaikade leidmiseks.

Vaatamata temperatuuride leevenemisele on õhu saastatus endiselt ohtlikult kõrgel tasemel. Näiteks Melbourne`is oli esmaspäeval nähtavus vähem kui kilomeeter.

Esmaspäeval alandati põlengupiirkondades ka ohutaset. Victoria osariigi ametnikud hoiatasid siiski, et ilm läheb paari päevaga taas kuumemaks ning tulekahjud muutuvad suuremaks.

Austraalia ajaloo suurima reservväelaste kogunemise käigus saadeti meeskonnad päästeteenistusele appi kahjusid hindama, taastama elektriühendust ning toimetama toitu, vett ja kütust tulest äralõigatud kogukondadele.

Esmakordselt riigi ajaloos saatis Austraalia valitsus katastroofimeditsiinirühma kodumaale evakueerituid abistama.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: