Hiina peatab viirusega seoses lennu- ja rongiliikluse Wuhani linnast

{{1579760640000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Hiina peatab neljapäeval viiruspuhanguga seoses lennu- ja rongiliikluse Wuhani linnast väljapoole, teatas riiklik meedia.

Rahvusringhääling CCTV hoiatas ühtlasi, et elanikud ei lahkuks linnast ilma erilise põhjuseta.

Lennu- ja rongiliiklus peatatakse kell 10.00 kohaliku aja järgi. Otsuse eesmärgiks on peatada viiruse levimine ja inimeste elude kaitsmine.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) ei liigitanud vähemalt esialgu Hiina viiruspuhangut rahvusvaheliseks terviseohuks, kuid erikomisjon koguneb neljapäeval uuesti, teatasid õhtul ametnikud.

WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus toonitas, et taolist otsust ei langetata kunagi kergekäeliselt ja neljapäeval hinnatakse olukorda uuesti.

"Võtan otsust äärmiselt tõsiselt ja selle võib langetada alles siis, kui kõiki tõendeid on asjakohaselt hinnatud," ütles Ghebreyesus.

Peadirektor pidas õigeks Hiina võimude rakendatud meetmeid Wuhanis.

"Jõuliselt tegutsedes nad mitte ainult ei kontrolli haiguspuhangut nende oma riigis, vaid vähendavad oluliselt ka võimalusi, et see leviks veelgi laiemalt ka rahvusvaheliselt," ütles Ghebreyesus.

Hiinas on uude koroonaviirusesse surnud 18 ja nakatunud 450 inimest.

Väljaspool Hiinat on tuvastatud uude viirusesse nakatunuid Ühendriikides, Tais, Jaapanis ja Lõuna-Koreas.

Hiina teatas esimesest surmajuhtumist väljaspool viiruse keset

Hiina võimud teatasid neljapäeval esimesest uue koroonaviiruse põhjustatud surmajuhtumist väljaspool selle epitsentrit Hubei provintsi, kus epideemia alguse sai.

Pekingiga piirnevast põhjaprovintsist Hebeist teatati, et 22. jaanuaril suri 80-aastane mees, kel diagnoositi uus viirus.

SARS-ilaadne viirus on nõudnud Hiinas kokku 18 inimese elu.

Hiinas pandi epideemia tõttu karantiini teine linn

Hiina pani uue SARS-i laadse viiruse leviku peatamiseks karantiini teise linna, teatasid võimud hiljem neljapäeval.

Huanggangi rongijaam suletakse alates keskööst tähtajatult. Kõiki sõidukeid hakatakse kontrollima ning baarid ja kinod on suletud, teatasid linnavõimud.

Huanggangis elab 7,5 miljonit inimest ja see jääb 70 kilomeetri kaugusele epideemia alguspaigast Wuhanist.

Raudteejaam suletakse ka üle miljoni elanikuga Ezhou linnas, kuid seal ei teatatud teistest piirangutest.

Peking jätab viirusehirmus ära suured uusaastapidustused

Hiina pealinna Pekingi suured uusaastapidustused jäävad ära, sest riik püüab ohjeldada SARS-ilaadse uue koroonaviiruse levikut, teatasid linnavõimud neljapäeval.

Linnavalitsuse teatel jäävad muu hulgas ära turistide seas populaarsed templilaadad.

Linnavõimud kirjutasid sotsiaalimeediaplatvormil Weibo, et sammu eesmärgiks on aidata kaasa epideemia ennetamisele ja kontrollimisele. Täiendavat informatsiooni antakse pärast "epideemia olukorra muutumist". 

Hiina turismiametnikud teatasid Weibos, et ära jäetakse Pekingi Ditani ja Longtani templilaadad. Samuti suletakse Tanzhe ja Jietai templiaiad ning Miaofengi mäe loodusala.  

Pekingi Keelatud linn suletakse samuti viiruse tõttu

Pekingi Keelatud linn – üks Hiina tähtsamaid kultuuriobjekte – suletakse SARS-ilaadse uue koroonaviiruse tõttu, millesse on nakatunud sajad inimesed, teatas paleemuuseum neljapäeval.

Mingi ja Qingi dünastia aegse keisririigi keskus paneb külastajatele uksed kinni laupäeval, et vältida rahvakogunemistest tingitud nakatumisi, teatati Keelatud linna ametlikul sotsiaalmeediakontol.

Singapuris sai kinnituse esimene Wuhani viirusse nakatumine

Singapuris sai neljapäeval kinnitust esimene Wuhani viirusse – uude SARS-ilaadsesse koroonaviirusse – nakatumise juhtum.

Singapuri tervishoiuministeeriumi teatel on patsient Wuhanist pärit 66-aastane mees, kes saabus esmaspäeval koos perega Singapuri.

Mees võeti haiglasse palaviku ja köhaga ning paigutati kohe isolatsiooni. Analüüsid kinnitasid, et ta on nakatunud koroonaviirusse.

Nakkuskahtlusega on haiglas ka üks tema reisikaaslane, 37-aastane Wuhani mees.

Uuringute järgi on uue Hiina viiruse alge seotud nahkhiirte, madudega

Hiinas 18 inimest tapnud uus koroonaviirus võis pärineda nahkhiirtelt või madudelt, ütlevad viiruse geneetilisel analüüsil põhinevad uuringud.

Nahkhiirte rollile osutavad kaks uuringut. Üks neist avaldati teisipäeval Hiina teaduste akadeemiat toetatud teadusajakirjas Science China Life Sciences.

Viiruse uut tüve teiste viirustega kõrvutanud teadlased leidsid, et Wuhanis esile kerkinud viirus on väga sarnane nahkhiirtes olevale tüvele.

"Nahkhiirte olemine Wuhani koroonaviiruse allikaks oleks loogiline ning mõttekäik klapiks, kuigi on tõenäoline, et viirus sattus nahkhiirtelt inimestele vahevõõrustaja(te) kaudu," ütlesid mitmest Hiina teadusasutusest pärit uurijad.

Uuringus ei spekuleeritud, milline loom vahevõõrustaja võis olla, kuid kolmapäeval teadusajakirjas Medical Virology nimetatakse võimaliku süüdlasena madusid.

"Võimaliku viirusereservuaari leidmiseks teostasime põhjaliku sekveneerimise ja võrdluse. Meie analüüsi tulemus viitab, et kõige tõenäolisem metsloomast hoidla oli madu," öeldakse uuringus.

Teadlased aga hoiatasid, et nende leidu peavad kinnitama "eksperimentaalsed uuringud loomamudelitega".

Mõlemad uuringud jätsid vastamata küsimusele, kuidas viirus loomadelt inimesele edasi kandus. Samas võivad nad anda vihjeid Hiina võimudele, kes otsivad sadu inimesi haigeks teinud viiruse allikat.

Toiduturul, kus surmav viirus ilmnes, müüdi hulgaliselt metsloomi. Nende seas olid elus rebased, krokodillid, hundikutsikad, salamandrid, maod, rotid, paabulinnud ja okassead. Lisaks müüdi seal kaamli ja teiste metsloomade liha.

Ametnike arvates pärineb viirus just sellest toiduturust, kuid puhangu täpne allikas pole veel kindlaks tehtud.

Hiinat 2002.–2003. aastasl räsinud, sadu inimesi tapnud ning uue viirusega 80 protsenti kattuva SARS-i puhangut seostatakse tsiibeti liha söömisega.

Eksootiliste metsloomade söömine on Hiinas ja teistes Aasia riikides jätkuvalt väga laialt levinud, sest inimeste arvates on see tervisele kasulik. Teaduslikult seda tõestatud ei ole.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: