Macron kärkis Jeruusalemmas Iisraeli politseinike peale

Macron sisenemas Püha Anna kirikusse Jeruusalemmas.
Macron sisenemas Püha Anna kirikusse Jeruusalemmas. Autor/allikas: LUDOVIC MARIN, AFP / Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron tõstis häält Iisraeli politseinike peale, kui ta külastas kolmapäeval Jeruusalemmas Püha Anna kirikut.

Via Dolorosal paiknev kirik kuulub Prantsuse valitsusele ja seda peetaks Prantsusmaa territooriumiks ning Macroni pahandasid Iisraeli turvamehed, kes temaga koos tahtsid kirikusse siseneda, kirjutas Politico.

"Kõik teavad reegleid. Mulle ei meeldi see, mida te tegite minu ees," hüüdis Macron. "Minge välja, välja palun. Mul on kahju, aga me teame reegleid. Keegi ei pea provosteerima, mitte keegi, okei? Oleme rahulikud," hüüdis Prantsuse riigipea inglise keeles.

Macroni emotsionaalne manitsemine tuli ajal, kui Prantsuse diplomaadid olid kõigiti püüdnud korraldada nii, et riigipea visiit Iisraeli kulgeks probleemideta, arvestades kunagise presidendi Jacques Chirac 1996. aasta visiidi ajal juhtunud intsidenti ja seda, et Macron teeb oma külaskäigu Iisraeli alles nii kaua pärast oma ametisseastumist.

Ka Chirac sattus oma visiisi ajal konflikti Iisraeli turvateenistusega, mille liikmed üritasid Jeruusalemma vanalinnas jalutanud presidendi liikumist piirata. "Mida te tahate? Kas ma pean minema tagasi lennukile ja sõitma Prantsusmaale?" karjus Chirac, lisades, et turvameeste tegevus ei ole "meetod, vaid provokatsioon".

Macron, kes oli silmnähtavalt ärritunud, suutos siiski kohe oma pahameelt ohjeldada ja ütles: "Meil oli suurepärane (koos)töö. Te tegite linnas head tööd, ma hindan teid, kutid," ütles Macron.

 

Presidendi kantselei teatas hiljem, et riigipead reageeris Prantsuse ja Iisraeli turvameeste sõnelusele, kui ta sisenes Püha Anna kirikusse ning ta soovis oma sekkumisega konflikti lõpetada ja rõhutada reeglitest kinnipidamist. "Ta kinnitas, et kõik oli sinnani kulgenud hästi ja intsident ei oleks pidanud tekkima. Kõik sai lahendatud," teatas Elysee palee.

Püha Anna kirikut Jeruusalemmas peavad mõned kristlased Neitsi Maarja lapsepõlvekoduks ja see on olnud Prantsuse valitsuse all alates 1856. aastast, kui Ottomani impeerium andis selle Napoleon III-le tänutäheks Prantsusmaa toetuse eest Krimmi sõjas.

Macron saabus Iisraeli, kus neljapäeval toimub ligi 50 riigipea osalusel holokausti mälestustseremoonial.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: