Läti teatas esimesest kinnitust leidnud uue koroonaviiruse juhtumist

{{1583169060000 | amCalendar}}
Foto: Jürgen Randma/ Riigikantselei

Lätis on leidnud kinnitust esimene uue koroonaviiruse juhtum, teatas tervishoiuministeerium esmaspäeval.

Haiguste kontrolli ja ennetamise keskus kinnitas, et ühe Lätis testitud inimese analüüs andis COVID-19 suhtes positiivse tulemuse.

Keskuse direktor Juri Perevoštšikov ütles esmaspäeva õhtul pressikonverentsil, et haigestunu on Läti elanik, kes saabus 29. veebruari päeval lennukiga Münchenist Riiga. Enne seda viibis naine koos perekonnaga viirusest haaratud Itaalia piirkonnas.

Perekond reisis Veronast Münchenisse ja siis naasis lennukiga kodumaale.

Läti tervishoiuametnikud on juba saanud kogu vajaliku info naisega koos lennanud inimeste, seal hulgas nende kohta, kes istusid haigestunu kõrval.

Lennul Münchenist Riiga oli 145 reisijat, neist 24 viibisid haigestunust kahe meetri raadiuses. Nende seas on kaheksa Läti kodanikku, kaasa arvatud naise perekond.

Lätlastel soovitatakse välisreisid ära jätta

Kriisipiirkondadest koju saabuvad meditsiini-, sotsiaal- ja haridustöötajad peaksid ametnike soovitusel jääma kaheks nädalaks kodukarantiini, perearst annab neile selleks haiguslehe. Peaminister Krišjanis Karinš soovitab praeguses olukorras kaaluda välisreiside vältimatust, eriti siis, kui plaanitakse minna piirkondadesse, kus on viirus rohkem levinud.

Lätis peetakse väga tähtsaks, et koroonaviiruse piirkondadest koju saabuvad inimesed ei läheks kohe tööle, kooli ega lasteaeda - isegi siis, kui sümptomeid pole. Kui seni anti lastega kodus olemiseks kahenädalane haigusleht pere ühele vanemale, siis alates esmaspäevast on võimalik riigi kulul kodus olla ka meditsiinitöötajail, sotsiaalasutuste esindajail ja haridustöötajail, eriti neil, kes töötavad koolieelseis lasteasutustes.

Samuti on tähtis tundmatu viiruse õigeaegne diagnoosimine. Riias ja 50 kilomeetri raadiuses pealinnast võetakse sümptomite ilmnemisel proovid kodus, viiakse laborisse ja antakse patsiendile ööpäeva jooksul vastus. Nädala lõpuks peaks saama kodus proove anda kõikjal Lätis. Mujalt viiakse viirusekahtlusega inimesed praegu proove andma Riia infektoloogiakeskusse. Proovide võtmine kodus on end õigustanud, leiavad tervishoiutöötajad, keskmiselt tehakse neid 10-20 päevas.

Läti erakorralise meditsiini keskuse direktor Liene Cipule selgitas, et kui patsiendi külastuse ajal ilmneb, et tema seisund on raskem, kui telefonijutu põhjal võis otsustada, saadetakse välja kiirabibrigaad haiglasse viimiseks.

Üldse on Lätis kontrollitud rohkem kui 100 inimest, esimene positiivne juhtum selgus esmaspäeva õhtul.

Läti on kontakti saanud enamikuga neist, kes lendasid koos Eestisse suundunud koroonaviirusesse nakatunud mehega Istanbulist Tallinna, samuti on selgunud väikebuss, millega ta sõitis Riia lennujaamast bussijaama.

"Tuvastame mitte ainult oma kodanikke, vaid ka neid, kes on pärit teistest riikidest," ütles Läti haiguste kontrolli keskuse infektsiooniosakonna direktor Jurijs Perevošcikovs

Riia veoettevõte on alustanud pealinna husside, trammide ja trollide täiendavat pesemist ja desinfitseerimist. Lätlastel soovitatakse võimalusel välisreisid, eriti Põhja-Itaaliasse minekud praegu ära jätta. Paari nädala pärast algab Lätis koolivaheaeg ja turismifirmade kinnitusel on paljud otsustanud oma lastega kavandatud puhkusereisi tühistada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: