Kasiinod pannakse kinni

{{1584361260000 | amCalendar}}
Mängukaardid
Mängukaardid Autor/allikas: Michał Parzuchowski/Unsplash

Eriolukorra juht, peaminister Jüri Ratas allkirjastas esmaspäeval täiendava korralduse kasiinode ja mänguautomaatide saalide sulgemise kohta. Samas korralduses nähakse Eesti olümpiasportlastele ette erand treeningute võimaldamiseks.

Valitsuskomisjoni pressikonverents:

Avalike asutuste sulgemisel tehakse suve olümpiamängudega seonduvalt kaks erandit. Erandina jääb avatuks olümpiaettevalmistuses osalevatele sportlastele, nende treeneritele ja abipersonalile treeningute läbiviimiseks Audentese spordikeskus ja Pärnu Kalevi sõudebaas.

"Rahvusvaheline olümpiakomitee ei ole praeguseks Tokyo suveolümpiamängude ärajätmisest teatanud ega neid edasi lükanud ning on kinnitanud, et ettevalmistused mängude korraldamiseks toimuvad plaanipäraselt," ütles Ratas. "Selleks et Eesti sportlastel säiliks võimalus edukaks esinemiseks olümpial, on vaja tagada tingimused treenimiseks."

Täpsustati saarte liikumispiirangute korraldust

Ratas allkirjastas esmaspäeval ka täiendused Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi, Ruhnu, Kihnu ja Muhu valla territooriumil liikumisvabaduse piirangute kohta. Liikumispiirangud laiendati ka Manija saarele. Muhu saare ja Saaremaa vahel saab liikuda piiranguteta.

Liikumispiirangute korraldust täiendatakse reegliga, et saarte elanikud, kelle töökoht asub liikumispiirangust väljaspool ehk mandri-Eestis, saavad töötamiseks saarelt  lahkuda. Sellisel juhul tuleb arvestada, et liikumispiirangu perioodi lõpuni tagasi oma elukohta ei pääse.

Samuti saavad inimesed, kelle töökoht asub saartel, liikuda töökohta, kuid neil pole koju tagasipöördumise õigust kuni liikumispiirangute lõpetamiseni.

Siseminister Mart Helme rääkis esmaspäeval pressikonverentsil, et Saaremaa jaoks oli vaja kehtestada karantiin, et haigus lokaliseerida ja haigus sealt lõpuks välja saada. Teised saared soovisid tema sõnul karantiini selleks, et viirus sinna ei jõuaks. "Me tulime vastu nende soovidele. Püüame tekitada olukorra, kus viirus nendele saartele ei jõuakski," sõnas Helme.

Mandril on tema kinnitusel liikumispiirangute kehtestamine mõttetu, sest Mandri-Eestis ei ole Helme sõnul praktiliselt ühtegi piirkonda, kus viirust ei ole.

Valitsuses lepiti kokku ka see, et Valga ja Valka vahel on inimestel tööle ja koju liikumiseks üle piiri võimalik käia.

Kõik Eestisse saabujad peavad jääma isolatsiooni

Peaminister Jüri Ratas rääkis esmaspäeva pärastlõunal pressikonverentsil, et kõik välisriikidest Eestisse saabuvad inimesed peavad jääma kaheks nädalaks isolatsiooni. See kehtib alates esmaspäeva ööst.

Isolatsiooni nõue ei kehti haigusnähtudeta kaubavedu korraldavatele inimetele, diplomaatidele, rahvusvahelise sõjalise koostöö läbi Eestisse tulevatele sõjaväelastele, samuti iga päev meditsiinis ja muul moel koroonakriisi lahendamisega seotud inimestele.

Avati infotelefon 1247

Alates esmaspäevast on avatud ka kriisiabitelefon 1247, kust saab üldist informatsiooni ja käitumisjuhiseid eriolukorra ja koroonaviiruse kohta.

Tervisega seotud küsimustes tuleb jätkuvalt pöörduda esmajärjekorras perearsti poole või helistada perearsti nõuandetelefonil 1220. Sotsiaalminister Tanel Kiik rõhutas, et hädaabinumber 112 peab jääma ainult kiireloomuliste murede lahendamiseks.

Vajadusel tuuakse appi pensionil politseinikud ja sisekaitseakadeemia kadetid

Mart Helme selgitas, et siseministeeriumi ülesanne on jälgida, et kõik riigi rakendatud piirangud ellu viiakse ja selleks on tema kinnitusel praegu piisavalt ressursse.

Küll aga on ministeerium juba kaardistanud lisaressursid, keda vajadusel appi tuua - sisekaitseakadeemia kadetid, pensionil politseinikud ja piirivalvurid, kes küll suunataks pigem tööle kontorisse, kuna nad kuuluvad riskigruppi.

Helme tõi pressikonverentsil välja, et praegune eriolukord näitab, et Eestil on vaja sisekaitsereservi.

"Kuni on normaalne olukord, tuleb PPA toime oma ülesannetega, aga nii pea kui on eriolukord, on vaja lisaressurssi. /.../ Meil peab olema reserv. Täna näeme, et meil on seda reservi väga vaja. Kui me räägime, et karantiinid võivad venida kuude pikkuseks, siis on vaja seda reservi," rääkis Helme ja lisas, et ta on andnud ametnikele juhiseid sellega kiirendatud korras tegelemiseks.

Schengeni viisade väljastamine on peatatud

Välisminister Urmas Reinsalu andis esmaspäeval korralduse peatada Schengeni viisade väljastamine Eesti esnduste.

"Selge on see, et kui meil pole võimalik kolmandate riikide inimesi Eestisse ajutiselt lasta, siis pole aus väljastada neile ka viisasid," sõnas minister.

Reinsalu sõnul loodab ta koos Põhja- ja Baltimaade välisministritega luua platvormi, mille raames teha koostööd konsulaarabi osutamisel nende riikide kodanikele.

Ratas: sammud majanduse jaoks selguvad hiljemalt neljapäevaks

Ratase hinnangul selguvad valitsuse sammud majanduse ja finantssektori jaoks kolmapäeval või neljapäeval.

"Täna oli meil kohtumine ettevõtlusorganisatsioonidega ja paljud organisatsioonid on teinud ettepanekuid. Üldiselt on ettevõtlusorganisatsioonide sisend olnud 100 protsenti mõistlik, kõik ütlesid, et nende esmane prioriteet on seista inimeste tervise ja elu eest. Homme on kohtumine pangaliiduga, koos rahandusministriga ja ka teiste ministritega, et selgitada, mis seis pangandussektoris on," rääkis ta.

Mart Helme kinnitas ettevõtjatele, et valitsus ei istu käed rüpes ning majandusprobleemide lahendamiseni jõutakse samuti. "Me ei saa langetada adekvaatseid otsuseid ilma, et meil pole selget pilti," lisas ta.

Helme hinnangul võib aga finantssektori jaoks konkreetseid otsuseid ja seadusandlikke algatusi oodata pigem selle nädala lõpus või järgmise nädala alguses, mitte varem.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: