USA senat vaidleb kahe triljoni dollari suuruse abipaketi üle

Foto: SCANPIX / AFP / Drew Angerer

USA senatis kestavad juba mitu päeva vaidlused umbes kahe triljoni dollari suuruse abipaketi üle, millega üritatakse pehmendada koroonaviiruse mõju majandusele. USA-s on nakatunuid rohkem kui 40 000, viimase ööpäeva jooksul suri üle saja inimese.

Kongressis enamuses olevad vabariiklased ja vähemuses demokraadid on kahe triljoni dollari suuruse abipaketi üle vaielnud mitu päeva, kuid seni tulemusteta.

 "See on olnud teise poole täiesti arutu venitamine ajal, kui avalikkus ootab meie tegutsemist," ütles USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell.

Abipakett on mõeldud majanduse turgutamiseks ajal, kui koroonaviiruse tõttu on paljud ettevõtted pidanud tootmist koomale tõmbama, töötajad vallandama või koguni uksed sulgema. Sellest umbes 350 miljardit dollarit läheb väikettevõtetele. Lisaks saab iga Ameerika tööline 1200 dollarit ja kasvab ka töötuskindlustus.

"Ma pean tegema plaani, kuidas iga arve saab makstud, või mõtlema, kas üks arve jääb hiljaks. Ma pean tõesti lihtsalt saama hakkama sellega, mida nad meile annavad," Christina Hayes.

Demokraatide jaoks on eelkõige probleemiks suurettevõtetele mõeldud 500 miljardi dollari suurune toetus, millele sooviti seada rohkem piiranguid. "Enamik ameeriklasi ei taha, et suurettevõtted aidatakse hädast välja igasuguste küsimusteta," selgitas USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Samal ajal andis president Donald Trump märku, et kuigi koroonaviiruse levikut ei ole suudetud veel aeglustada, siis võib isolatsiooniperiood peagi lõppeda.

"Ameerika on varsti äritegevusele avatud. Väga varsti. Oluliselt varem, kui kolme või nelja kuu pärast, mida keegi pakkus. Me ei saa lasta ravil olla probleemist hullem," märki Trump.

Ühtlasi allkirjastas Trump korralduse, millega muudetakse ebaseaduslikuks hädavajalike meditsiinitarvete liigne varumine.

"Kui inimestel on koju varutud vetsupaberit, siis selle pärast ei tasu muretseda, aga kui keegi varjab laotäit maske, siis koputame peagi teie uksele," hoiatas USA justiitsminister William Barr.

Lisaks alustas riiklik kriisihaldamise amet kaheksa miljoni N-95 ja kolmeteistkümne miljoni kirurgilise maski jaotamist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: