USA senat jõudis tohutu abipaketi asjus esialgsele kokkuleppele

{{1585114740000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Senati rahvasaadikud ja president Donald Trumpi administratsioon jõudsid teisipäeva hilisõhtul esialgsele kokkuleppele umbes kahe triljoni dollari suuruse abipaketi asjus, mis peaks leevendama kahju, mida koroonaviiruse COVID-19 kriis USA majandusele tekitab.

Kokkuleppe sündimisest teatas kolmapäeva varahommikul Valge Maja justiitsküsimuste juht Eric Ueland, vahendasid Wall Street Journal ja Reuters.

Senati enamuse liider Mitch McConnell ning seanti juhtiv demokraat Chuck Schumer peaksid lähiajal tegema ka senati istungitesaalis vastava avalduse kokkuleppe kohta. Vaidlused tohutu stiimulpaketi üle kestsid juba pikemat aega, kuid väidetavalt õnnestus demokraatidel nüüd saavutada mitmete oma soovide arvestamine, näiteks peaksid töötu abirahad olema esialgsest suuremad.

Abipaketi eelnõu peavad heaks kiitma nii senat kui ka esindajatekoda ning seejärel vajab see allkirjastamist president Trumpi poolt.

"Viimaks oleme jõudnud kokkuleppele," ütles senati enamuse liider, Kentucky osariigi vabariiklasest senaator Mitch McConnell kolmapäeva esimestel tundidel.

McConnelli sõnul on abimeetmete näol tegemist "sõjaaja taseme investeeringuga meie riiki".

"Meil on kahe partei kokkulepe Ameerika ajaloo suurimale abipaketile," ütles senati demokraatide liider, New Yorgi senaator Chuck Schumer veidi pärast McConnellit ajakirjanikele.

Tema sõnul jäävad paljud inimesed tööta asjaoludel, mis ei ole nende endi teha. Samuti ei ole selgust tuleviku suhtes ega kuidas maksta oma arveid.

"Seega, me tuleme neile appi," ütles Schumer.

McConnelli sõnul asub senat eelnõu üle hääletama kolmapäeval.

Eelnõu kohaselt suunatakse suur osa abist tervishoiuasutustesse, ettevõtetesse ning tavalistele ameerika maksumaksjatele. Samuti eraldab valitsus laenude andmiseks suurettevõtetele sadu miljoneid dollareid ning laiendab töötukindlustuse hüvesid.

USA aktsiaturud sööstsid teisipäeval kokkuleppe ootuses võimsalt plussi, viimati nähti sellist hüpet aastal 1933.

McConnell ja Schumer pidasid läbirääkimisi rahandusminister Steven Mnuchini ja muude Valge maja ametnikega, kuid kõnelused olid üksikasjade osas üpriski teravad.

Vabariiklaste koostatud eelnõule seisid demokraadid mitmes punktis vastu, kuid suur surve sundis neid tavapärasest kergemini kompromissidele minema.

Trump kutsus teisipäeval üles viivitamatult kõneluste patiseisu lõpetama.

"Kongress peab leppe heaks kiitma, ilma mingi jamata, täna," säutsus ta teisipäeval. "Mida kauem see aega võtab, seda raskem on meie majandust käivitada. Meie töölised kannatavad!"

Demokraatide vastuseis algsele eelnõule oli peamiselt selles, et see seadis suurettevõtted eraisikutest selgelt ettepoole, teiste seas sõites üle tervishoiutöötajatest, kes peavad võitlust viirusega niiöelda eesliinil.

"Võtke see neetud eelnõu vastu. Lõpetage läbirääkimine. Aitab jamast!" käratas selgelt vihane Lõuna-Carolina osariigi vabariiklasest senaator Lindsey Graham senatis, süüdistades demokraate pisiasjade kallal jagelemises ajal, mil inimesed surevad.

USA-s on COVID-19 nakatunud 55 000 ning surnud ligi 800 inimest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: