Riigikohus jättis Tšaplõgini kaebuse ERJK ettekirjutuse kohta rahuldamata

Ajalehed Stolitsa
Ajalehed Stolitsa Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikohus jättis rahuldamata Tallinna linna munitsipaalväljaande Stolitsa peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgini kaebuse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutuse tühistamise kohta.

Riigikohus nõustus ringkonnakohtu otsusega, mille järgi ei vabastata Tšaplõginit kohustusest maksta Tallinna linnale tagasi keelatud annetusena saadud ligi 253 eurot.

Ringkonnakohus omakorda ei rahuldanud 2019. aasta aprillis apellatsioonikaebust ning jättis sama aasta jaanuaris Tallinna halduskohtus Tšaplõgini kahjuks tehtud otsuse muutmata. Halduskohus ei rahuldanud Tšaplõgini kaebust, milles ta tahtis ERJK ettekirjutuse tühistamist.

Ettekirjutus puudutas ajalehtedes Pealinn ja Stolitsa ilmunud artikleid, mis komisjoni hinnangul olid varjatud kampaania rahastamine.

Tšaplõgini sõnul ei olnud artiklid valimisreklaam, vaid tegemist oli ERR-i artikli "Keskerakondlased seadsid Tšaplõgini kandidatuuri üles Lasnamäel, Ivanova peab seda hoobiks Savisaare nimekirja pihta" redigeerimisega ja tsiteerimisega.

Komisjon seevastu leidis, et artiklitel puudub seos linnavalitsuse tegevusest teavitamisega, vaid selle sisuks on Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Tšaplõgini reklaamimisega, mida saab hinnata kui rahalist hüve.

Kohus on ka teistes sarnastes asjades märkinud, et kohustus keelatud annetus tagastada ei ole karistus, vaid haldussunni meede, mille eesmärk on seaduse rikkumisele eelnenud olukorra taastamine.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste kampaanias ei või asetada üht kandidaati avalike vahendite arvel soodsamasse olukorda, kui on seda teised kandidaadid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: