Aleksandr Tšaplõgin peab Tallinnale maksma keelatud annetuse eest 253 eurot

Ajalehed Stolitsa ERJK koosolekuteruumi laual.
Ajalehed Stolitsa ERJK koosolekuteruumi laual. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna halduskohus otsustas reedel, et Tallinna linna munitsipaalväljaande peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgin peab keelatud annetusena Tallinna linnale tagastama 252,96 eurot. Otsus on veel jõustumata ja Tšaplõgin võib selle kuu aja jooksul edasi kaevata.

Täpsemalt otustas halduskohus, et ei rahulda Tšaplõgini kaebust tühistada Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutust, mis selle summa maksmist nõudis. Ettekirjutus puudutas ajalehtedes Pealinn ja Stolitsa ilmunud artikleid, mis komisjoni hinnangul olid varjatud kampaania rahastamine.

Tšaplõgini kohtule esitatud hinnangul ilmunud artiklid ei olnud poliitilise reklaam ehk valimisreklaam. Ta väitis, et tegemist on ERR-i artikli "Keskerakondlased seadsid Tšaplõgini kandidatuuri üles Lasnamäel, Ivanova peab seda hoobiks Savisaare nimekirja pihta" redigeerimisega /tsiteerimisega.

ERJK leidis, et nendel artiklitel puudub seos linnavalitsuse tegevusest teavitamisega, vaid selle sisuks on Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Aleksandr Tšaplõgini valimisreklaam ning tegemist rahaliselt hinnatava hüvega.

Kohus nõustus ERJK seisukohtadega. Kohus leidis, et keelatud annetuse tagastamine ei ole karistus, vaid haldussunni meede, mille eesmärgiks on seaduse rikkumisele eelnenud olukorra taastamine. Kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste kampaanias ei või asetada üht kandidaati avalike vahendite arvel soodsamasse olukorda, kui on seda teised kandidaadid. Vastasel korral mõjutatakse valimistulemusi kandidaadile soodsas suunas.

"Oma sisu poolest kõnesolev kirjutis väljus linnavõimu ametliku informatsiooni piiridest ning kuulub seega poliitilise kommunikatsiooni valdkonda. Vastustaja on õigesti leidnud, et kirjutise näol on tegemist konkreetset kandidaati toetava poliitilise (valimis-) reklaamiga, mille eesmärk on mõjutada valijaid otsuse tegemisel ja ühtlasi omavalitsusüksuse valimistulemusi ning kuna reklaam avaldati Tallinna linna infolehtedes linna eelarvevahenditest, sai kaebaja soodustuse reklaami maksumuse võrra" ütles kohus oma otsuses.

Kokkuvõttes leidis kohus, et vaidlustatud haldusakt on piisavalt põhjendatud ning selge ja arusaadav.

Tšaplõgin ise ütles, et ei ole veel kohtuotsusega tutvunud. Ta ütles, et ta ei soovi veel öelda, kas kaebab otsuse edasi või mitte ja otsustab selle otsusega tutvumise järel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: