Itaalia peaminister ähvardab eurovõlakirjade pärast EL-i kriisikokkuleppe nurjata

Itaalia peaminister Giuseppe Conte.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / FILIPPO ATTILI / HANDOUT

Itaalia peaminister Giuseppe Conte ähvardas nurjata kahe nädala pärast toimuva Euroopa Liidu riikide koroonakriisi teemalise videotippkohtumise, kui liidrid ei nõustu niinimetatud koroonavõlakirjadega.

"Me kavatseme võidelda võlakirjade nimel. Ma ei kavatse allkirjastada (tippkohtumise lõppdokumenti - toim.), kui ma ei saa piisavat hulka instrumente tegelemaks kriisiga, mis meid on tabanud," ütles Conte reedel peetud teleesinemises.

Itaalia liidri sõnad seavad ohtu 23. aprilliks kavandatud EL-i ülemkogu, mis oleks pidanud kinnitama lõppeval nädalal riikide rahandusministrite kokkuleppe panustada rohkem kui 500 miljardit eurot koroonapandeemiaga kaasneva majanduslanguse leevendamiseks, märkis Politico.

Siiski näevad vaatlejad, et Conte sõnad jätavad teatavad võimaluse liidrite kokkuleppeks, kuna ka rahandusministrite kompromiss sisaldab erinevaid meetmeid: Euroopa Stabiilsusmehhanism krediidiliini ligikaudu 240 miljardi euro ulatuses, Euroopa Investeerimispanga laenuvõimekuse suurendamist 200 miljardi euro võrra ja Euroopa Komisjoni loodavat 100 miljardi euroni küündivat laenuskeemi ajutiste palgasubsiidiumide maksmiseks.

Rahandusministrite kokkuleppe saavutamise muutiski keeruliseks Itaalia ja teiste suure laenukoormusega lõunapoolsete riikide soov hakata väljastama euroala ühiseid võlakirju, sellele olid aga vastu põhjapoolsed riigid Holland, Saksamaa, Austria ja Soome.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: