Norstati uuring: erakondade toetusnumbrid püsivad stabiilsed

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Reformierakonna fraktsioon: Heidy Purga, Erkki Keldo, Heiki Kranich, Johannes Kert, Marko Mihkelson, Urve Tiidus, Hanno Pevkur ja Signe Kivi Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond on jätkuvalt Eesti populaarseim partei, keda toetab 29,9 protsenti valimisealistest kodanikest, selgub Ühiskonnauurinute Instituudi tellitud Norstat Eesti AS-i küsitlusest. Vahe Keskerakonnaga nädalaga pisut vähenes.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 29,9, Keskerakonda 25,4 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 18,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Nädal varasemate tulemustega võrreldes on Reformierakonna toetus ühe protsendipunkti võrra madalam.

Esimest korda alates eelmise aasta märtsist jääb suurima opositsioonipartei toetus alla 30 protsendi. Reformierakonna toetus saavutas valimistejärgse tipu eelmise aasta augustis, kui see oli 38,5 protsenti, ning selle ajaga võrreldes on nad kaotanud praeguseks 8,6 protsenti oma toetusest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,3, Eesti 200 7,9 ning Isamaa 5,1 protsendiga. Isamaa toetus on madalaimal tasemel alates eelmise aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlemist alustas.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 48,7 ja opositsioonierakondi 38,2 protsenti vastajatest. Koalitsiooni toetus on selle aasta kõrgeimal tasemel.

Politoloog Martin Mölder märkis, et kui võrrelda selle nädala tulemusi eelmise nädala omadega, siis ühe nädala lõikes on muutusi märgata vähe.

"Nagu enamasti, jäävad lühiajalised kõikumised statistilise vea piiresse. Samas iseloomustavad kõik need väikesed nihked, mida praegu näeme, erakondade toetuse liikumise pikaajalisi trende - Reformierakonna toetus on keskeltläbi langemas, Keskerakonna ja EKRE toetus tõusmas, sotsid ja Eesti 200 on stabiliseerunud kuskile viie ja kümne protsendi vahele ning Isamaa on langemas viie protsendi juurde. Väikeste ja nädala lõikes märkamatute sammudega on kõik liikunud oma tuttavas suunas," ütles Mölder.

Murrangulisi muutsi pole tema sõnul näha ka üksikutes valijagruppides, kuid ta juhtis tähelepanu paarile arengule. "EKRE on juba viimased kolm nädalat olnud sotside asemel teine kõige populaarsem erakond kõige nooremas vanusegrupis ning Keskerakonna järel ja Reformierakonna asemel teine kõige populaarsem erakond kõige madalama sissetulekuga valijate grupis," märkis Mölder.

Üle tuhande euro kuus teenivate inimeste hulgas valitseb Reformierakond. Nende toetus on alates eelmise aasta lõpust keskeltläbi kasvanud kõige nooremas valijagrupis ning on olnud pikemajaliselt stabiilne oma kõige kindlamas kantsis - kõige kõrgema sissetulekuga valijate hulgas. "Kõikides muudes valijagruppides on Reformierakonna toetus viimasel ajal liikunud allamäge," märkis Mölder.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: