Reitingud: Reformierakond liider, Keskerakond suurendas EKRE-ga vahet

Erakondade reitingud pole viimase kuuga kuigi palju muutunud.
Erakondade reitingud pole viimase kuuga kuigi palju muutunud. Autor/allikas: Foto: Siim Lõvi. Graafik: JJ Oidermaa

Aprilliküsitluses oli populaarseim erakond Reformierakond, kellest ei jää kaugele maha Keskerakond, kes omakorda suurendas kuu varasemaga võrreldes edu EKRE ees, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Jätkuvalt on populaarseim erakond opositsiooniline Reformierakond, mida toetab 27 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest. Märtsis oli Reformierakonna toetus 26 protsenti.

Palju ei jää Reformierakonnale alla Keskerakond, keda toetas aprillis 24 protsenti. Märtsis oli Keskerakonnal toetajaid 22 protsenti. 

EKRE toetus langes aprillis neile üsna tavapärasele 17 protsendile, märtsis oli neil olnud toetajaid 20 protsenti, mis oli tavapärasest kõrgem näitaja.

Neljandal kohal on toetuselt endiselt parlamendiväline Eesti 200, keda toetas aprillis 11 protsenti valimisõiguslikest kodanikest (märtsis 12 protsenti).

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus oli kaheksa ja Isamaal seitse protsenti. Kuu varem olid vastavad näitajad spotsiaaldemokraatidel üheksa ja Isamaal kuus protsenti.

Parlamendivälistest väikeparteidest kogusid Eestimaa Rohelised aprillis kaks ning Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond mõlemad ühe protsendi toetust.

Valimiseelistust omavatest kodanikest kaks protsenti annaks oma hääle üksikkandidaadile.

Kokku toetas kolme parlamendi koalitsioonierakonda aprillis 49 protsenti ja kahte opositsiooniparteid 34 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest. Kui viimasele lisada parlamendiväliste erakondade kogutoetus (15 protsenti), olid toetused võrdsed.

Tendentsid alates valimistest

Võttes aluseks pikemad muutused, kui üks kuu, siis hakkas riigikogu valimiste järgselt eelmisel kevadel ja suvel kasvama Reformierakonna ja kahanema Keskerakonna toetus. Sügistalvel pöördus see tendents aga vastupidiseks ning 2020. aasta esimestel kuudel oli Reformierakonna ja Keskerakonna toetus praktiliselt võrdne. Märtsis saavutas Reformierakond taas väikse edumaa, mis on jäänud püsima ka aprillis.

Võrreldes riigikogu valimistega on Isamaa toetusreiting kahanenud ligi poole võrra (12 protsendilt seitsmele), samas kui valitsusvälise Eesti 200 toetusreiting on sel perioodil kasvanud pea kolmekordseks (neljalt protsendilt 11-le).

Ülejäänud erakondade (sh Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja EKRE) toetus pole riigikogu valimiste järgse aasta jooksul selgesuunaliselt muutunud ehk on püsinud stabiilsena väikeste üles-alla kõikumistega.

Toetusnumbrid erinevates vastajagruppides

Sugu

Nii meeste kui ka naiste seas on aprillis kõige populaarsemad erakonnad Reformierakond (toetab 26 protsenti meestest ja 28 protsenti naistest) ning Keskerakond (toetab 25 protsenti meestest ja 24 protsenti naistest).

EKRE on populaarsuselt nii meeste ja naiste seas kolmandal kohal, kuid meeste seas on toetus EKRE-le oluliselt kõrgem kui naiste seas (meestest toetab EKRE-t 22 ja naistest 14 protsenti).

Naised seevastu toetavad meestest sagedamini SDE-d (naistest 11 protsenti ja meestest kolm protsenti). Ülejäänud erakondade toetajaid on naiste ja meeste seas võrdsel hulgal.

Vanus

Alla 50-aastaste valijate seas on konkurentsitult kõige populaarsem erakond Reformierakond, mida toetab 32 protsenti selles vanuses küsitletutest. Keskmisest madalam on alla 50-aastaste seas toetus Keskerakonnale (18 protsenti).

Vanuserühmas 50-64 on Reformierakonna (25 protsenti), Keskerakonna (23 protsenti) ja EKRE (23 protsenti) toetus pea võrdne.

65-aastaste ja eakamate seas on populaarseim erakond Keskerakond (33 protsenti). Vanuserühmas 75+ on keskmisest kõrgem ka Isamaa toetus (15 protsenti).

Rahvus

Eestlaste seas on jätkuvalt toetuselt esikohal Reformierakond (30 protsenti), kellele järgnevad pea võrdse toetusega EKRE (19 protsenti) ning Keskerakond (18 protsenti). Eesti 200-t toetab eestlastest 11, Isamaad kaheksa ja SDE-d seitse protsenti.

Muust rahvusest valijate seas on jätkuvalt kõrgeim Keskerakonna toetus (51 protsenti). Reformierakonda toetab 12, EKRE-t 10, Eesti 200-t samuti 10 ja SDE-d üheksa protsenti muust rahvusest valijatest.

Haridus

Kõrgharidusega vastajad toetavad kõige sagedamini Reformierakonda (34 protsenti). Keskmisest madalam on kõrgharidusega vastajate seas toetus Keskerakonnale (19 protsenti).

Kesk-, kutse- või keskeriharidusega vastajate seas on üsna võrdselt kõige populaarsemad Keskerakond (27 protsenti) ja Reformierakond (24 protsenti).

Alg- või põhiharidusega vastajate seas on kõige enam EKRE (28 protsenti) ja Keskerakonna (27 protsenti) toetajaid.

Regioon

Keskerakond onkõige populaarsem erakond Ida-Virumaal (33 protsenti) ja Tallinnas (34 protsenti). Siiski ei jääTallinnas Keskerakonnast palju maha ka Reformierakond, mida toetab 29 protsenti küsitletutest.

Reformierakond on populaarseim erakond Harjumaal (33 protsenti) ning Lõuna-Eestis (30 protsenti).

Lääne-Eestis on populaarseim erakond EKRE (30 protsenti). Kesk-Eestis selget liidrit ei eristu: enam-vähem võrdsel positsioonil on nii EKRE ja Isamaa (kummagi toetus 23 protsenti), Reformierakond (21 protsenti) kui ka Keskerakond (20 protsenti).

Linn/maa

Keskerakonna ja SDE toetus on linnades pisut kõrgem kui maal: Keskerakonda toetab 27 protsenti linna- ja 20 protsenti maaelanikest, SDE-d vastavalt üheksa ja viis protsenti.

EKRE toetus seevastu on kõrgem just maa-asulates: linnaelanikest toetab EKRE-t 15 protsenti ja maaelanikest 22 protsenti. Ülejäänud erakondade toetus maal ja linnas oluliselt ei erine.

Sissetulek

Reformierakonna toetus on jätkuvalt kõrgeim suurima sissetulekuga elanikkonnarühmas (inimestest, kelle netosissetulek pereliikme kohta ületab 1000 eurot kuus, toetab Reformierakonda 37 protsenti).

Keskerakonna toetus on kõrgeim aga madalaima sissetulekuga inimeste seas (inimestest, kelle netosissetulek leibkonnaliikme kohta kuus on kuni 500 eurot, toetab Keskerakonda 35 protsenti).

Ka EKRE ja SDE toetus on kõrgeim madalama sissetulekuga rühmades – kuni 500-eurose netosissetulekuga (leibkonnaliikme kohta) rühmas toetab EKRE-t 24 ja SDE-d 13 protsenti küsitletutest.

Kõrgema sissetulekuga rühmades aga toetab EKRE-t 15 ja SDE-d seitse protsenti küsitletutest. Ülejäänud erakondade toetus on sissetulekurühmade võrdluses ühtlane.

Uuringu metoodika

Tulenevalt koroonaviiruse puhangust aprillis silmast-silma andmekogumist läbi ei viidud. Küsitlusankeetidest 56 protsenti koguti veebis ning 44 protsenti SMS-telefoniküsitlusega. Veebiküsitluse valimi suurus oli aprillis 560 vastajat

SMS-telefoniküsitluses saadeti juhuvalikuga genereeritud telefoninumbritele SMS-kutsed küsitluses osalemiseks. SMS-is sisalduvale lingile klõpsates suunati vastaja küsitlusankeedile. SMS-telefoniküsitluse valimi suurus oli aprillis 440 vastajat.

1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti, väiksemate protsent-väärtuste puhul on viga väiksem. Täpsemaid numbreid saab lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.

Kell 13 kommenteerivad ERR.ee erisaates värskeid reitingunumbreid uuringu läbi viija poolt Tõnis Stamberg ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook, Jaan-Juhan Oidermaa (graafika)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: