Metsoja: ma ei saa kuuluda koalitsiooni, kes tahab nurjata sajandi projekti

Andres Metsoja.
Andres Metsoja. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Isamaa saadik Andres Metsoja tunnistas Indrek Kiislerile antud usutluses, et ütles oma erakonnas, et ei saa kuuluda koalitsiooni, mis võib nurjata sajandi projekti ehk Rail Balticu. Samuti tunnistab ta, et väga paljud Isamaa erakonna liikmed ei saa aru, miks on vaja erakondade rahastamise korda just praegu muutma hakata, kui ühiskonnas on palju pakilisemaid muresid.

Meieni on jõudnud väited, et Andres Metsoja ei ole rahul sellega, mis toimub koalitsioonis. Ja ei ole rahul ka oma koduerakonnaga. Kas need väited vastavad tõele ja kas olete kaalunud Isamaa fraktsioonist lahkumist?

Ma arvan, et selle jutu alus on suuresti tingitud sellest, et ma olen väga selgelt välja öelnud oma seisukoha Rail Balticu osas. Mõned nädalad tagasi oli elav diskussioon ajendatuna ühest raadiosaatest, kus meie koalitsioonipartner teatas, et teeb kõik endast oleneva, et Rail Baltic nurjata. Ja sellele ma reageerisin selgesõnaliselt ja ütlesin ka oma erakonnas välja, et ma ei saa kuuluda koalitsiooni, kes tahab nurjata sajandi projekti.

Erakonna sees on meil asjad selgeks räägitud. Mul ei ole etteheiteid oma erakonnale, küll aga koalitsioonipartnerile. Aga nüüd on tekkinud veelgi komplitseeritum olukord, sest riigikohus on öelnud väga selgelt oma arvamuse Rail Balticu Pärnumaa planeeringu osas. Valitsus peab tulema selle teema juurde kiirendatud korras ja andma väga selgelt oma hinnangu. Planeering on võimalik ažuuri ajada läbi keskkonnamõjude hindamise. Ja see näitab nüüd väga selgelt, kas valitsusel on tahet Rail Balticu osas edasi minna või mitte.

Mis see ajaline perspektiiv teie jaoks on, kui peate oma otsuse tegema?

Ma väga loodan, et Rail Balticuga minnakse edasi. Ma loodan, et praegune koalitsioon leiab üksmeele. Selline avalikkuse silmis paugutamine, kui nii võib öelda, et üks toetab ja teine ei toeta... Peaminister on pakkunud EKRE-le lausa võimalust koalitsioonilepe avada. Aga seda ei soovitud. Millest ma eeldan, et varasemad kokkulepped peavad. Ja kui siiamaani on räägitud, et rahastu on see, mis paneb paika Rail Balticu staatuse, siis julgen väita, et see tõehetk on palju lähemal, kui Euroopa Liidu rahastu.

Kui ruttu see tõehetk peaks selguma - kuude või nädalate jooksul?

Kuna see on ka peaministri tasemel selgelt välja öeldud, et see on Eesti jaoks väga oluline projekt, siis sellega ei saa viivitada. Nüüd tuleb võimalikult kiiresti lauale tõsta need kitsaskohad, mida riigikohus välja tõi ja need likvideerida. See ei ole teema, millega peaks ootama.

Aga kui see jääb venima, mida te siis teete? Teatate ühel päeval, et mulle aitab ja ma lahkun valitsusliidust ning kolin riigikogu saalis akna alla?

Selliseid otsuseid tehakse meeskonnas ja räägitakse meeskonnaga läbi. Kui ühel hetkel tõepoolest peaks olema selline situatsioon, siis esimesena kuuleb sellest minu koduerakond ja kindlasti ka ringkond, kust ma olen saanud mandaadi.

Aga veelkord: koalitsioonis olles on võimalik protsesse mõjutada ja ma arvan, et oleme seda tegemas. Ka Rail Balticu toetusrühma esimehena olen ma väga selgelt öelnud, et ma tahan kutsuda osapooled taaskord selles küsimuses laua taha. Aga mulle teeb muret avalikkuse tunnete peal mängimine. Ja tõehetk on see, kui valitsus üksmeelselt konsensuslikult näeb, et see planeering tuleb korda ajada, siis probleemi ei ole.

Kas praegu Rail Balticu ümber toimuva valguses oli EKRE-ga koalitsiooni minek hea mõte? Ja vaadates ka Isamaa madalat reitingut.

Poliitilises maailmas tuleb leida mingisugune üksmeel mingil rajal astumiseks ja mingite väärtuste eest seismiseks. Kahtlemata EKRE-ga koalitsiooni moodustamine tekitas juba ju sel hetkel elavat arutelu. Sellega on kaasnenud omad miinused, aga ka plussid.

Oleme olukorras, kus taaskord on emotsioonid kõrgel laes. Kus me oleme väljunud eriolukorrast ja kus ka parlamendiliikmed peavad väga kiirelt minema kaasa erinevate eelnõude ja otsustega, mis ei ole tegelikult põhjalikult läbi töötatud. Kui on kobareelnõud, siis paratamatult tekib küsimus võta või jäta. Praegune koalitsioon ei ole lillemeres. See on selge. Aga öelda, et ta on surnud, oleks kindlasti ka vale.

Teie jutust kõlab ikkagi läbi selge rahulolematus, kuidas asjadega praegu koalitsioonis seis on.

Poliitika koosneb kompromissidest. Lõppude lõpuks peab erakond suutma keskenduda olulisele. Ma möönan, et kriisisituatsioonis ja väljumise kontekstis oleks ka meie fraktsioon pidanud olema teatud otsuste suhtes tähelepanelikum. Ega kellelegi erakonnas ei tee rõõmu need viimased sõnumid, kasvõi erakondade rahastamise järelevalve temaatikal. Väga paljud inimesed Isamaas küsivad, et miks seda siis nüüd vaja on? Töö sisu peab olema kvaliteetne ja kui tekivad apsud, siis peame me selle eest vastutama.

Seesama erakondade rahastamise järelevalvekomisjoni eelnõu ilmus väga ootamatult. Kas Isamaa fraktsioonis arutati seda enne?

Isamaa fraktsioonis sellest põgusalt räägiti. Aga tõsi on ka see ja kus me minu arvates tegime ka vea, et enne, kui me läheme avalikult sellise eelnõuga välja kolme osapoole poolt, siis oleks see pidanud olema paberil fraktsiooniliikmete laual. Nii mõnegi jaoks oli see eelnõu saalis esitatuna EKRE poolt üllatus halvas mõttes. Jah, väga pikalt ja põhimõtteliselt võib arutada selle üle, et kas ja kuidas seda järelevalvet peaks tegema. Aga tihti on poliitiline dimensioon kinni vormis ning see ajastatus ja teemapüstitus sellisena kindlasti õnnestunud ei olnud.

Kuna Keskerakond on olnud pikalt rahahädas ja teda ähvardab sellesama komisjoni poolt suur trahv, mis võib muuta erakonna maksevõimetuks, siis jääb mulje, et teie fraktsiooni juht ja erakonna esimees ulatasid lihtsalt abikäe Keskerakonnale.

No seda ma ei usu. See on ülemüstifitseeritud teema, et sellega mingi erakonna suhtes rahastamise teema võetakse laua pealt maha. Eks alati ole selliste teemade ümber rohkelt värvi. Aga teemasid, millega praegu tegeleda, on küll ja veel. Inimesed on niigi emotsionaalselt kurnatud ja tulla praegu välja teemaga, mis ei ole Eesti ühiskonnas olulisel kohal ja hakata sellega jahmerdama, see ei ole minu isiklikus vaates õige.

Ma küsin ikkagi üle, et mis ajaks peaks valitsus tegema Rail Balticu asjus selge otsuse? On see jaanipäev, on see juulikuu? Kas sellest tulenevalt aasta lõpus on Andres Metsoja selle koalitsiooni saadik või olete sellest lahkunud?

Minu selge huvi on, et asjad läheks edasi ja leiaks lahenduse. Kindlasti ajasurve Rail Balticu ja ka selle planeeringu mõttes on peal. Ma väga loodan, et valitsus leiab võimaluse juba enne jaanipäeva sellele teemale otsa vaadata ja käia välja lahenduskava.

Mind teeb murelikuks koalitsioonipartneri väljaütlemine, et nemad Rail Balticut toetavad, aga mitte sel trassil. Et justkui mingi muu trass peaks olema. Mina küll usun, et mitte keegi ei hakka uut trassikoridori planeerima. See oleks arulage.

Ehk see on põhimõttelise arutelu ja otsuse tegemise koht, kas me leiame valitsuses konsensuse ja ütleme, et me läheme sellega edasi või hakkab peale juntimine ja ilmneb, et planeeringu kraavi keeramine on tõsine kavatsus. See on siis tõesti minu jaoks hindamise ja otsustamise koht. Aga emotsioonid ei ole poliitikas kõige paremad nõuandjad.

Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder teile peapesu ei ole teinud selle eest, mis Pärnu võimuliidu ümber juhtus ja et see lagunes?

Ei, peapesu kohalikul tasandil ei tehta, sest kohalikud otsused sünnivad ikkagi kohapeal. Ja eks kohapeal on ka alati neid, kes ütlevad, et oleks võinud olla nii, oleks võinud olla naa. Eks poliitilises kontseptsioonis soovitakse alati olla võimul. Aga see on täpselt seesama küsimus väärtustest ja nendest sõnumitest, milles me oleme kokku leppinud kogukondadega. Ja seal sai saatuslikuks väga selgelt see, et mina isiklikult väga toetasin Pärnu linna suuremaks muutumist ka nende omavalitsuste arvelt, kes tegelikult ei oleks pidanud ühinema. Ja kui otsustatakse koalitsioonipartnerite poolt keerata neile selg ja öelda, et väikese omavalitsuse inimese hääl tulevikus suures Pärnu linnas ei peagi enam niimoodi kõlama, siis sellist põhimõtet ma ei saanud toetada.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: