X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Soome kavandab Hiinaga ühist andmesidekaablit

Soome kavandab Hiinaga ühist andmesidekaablit Kirdeväila merepõhja.

Digiajastul on andmesidekaablid nagu uued kaubateed. Niinimetatud digitaalne Siiditee peaks ühendama Euroopa Aasiaga. Selle platvormiks on juba välja valitud Huawei Marine tehnoloogia.

Eesti välispoliitika instituudi nooremteadur Frank Jüris ütles ERR-ile, et julgeoleku mõttes on see riskantne projekt, kuigi eesmärk on üllas.

"Mida rohkem on meil merepõhjas kaableid, seda tugevam ja vastupidavam on internetiühendus ja interneti suutlikkus. See on hea. Aga sellega suureneks ka Hiina andmete kogumise võimekus ehk küberspionaaži võimekus. Euroopa ja Aasia vahel liiguvad ju suured andmekogused ja Hiinal oleks Huawei tehnoloogia kaudu neile ligipääs, sest nemad on ju selle kaablivõrgu pakkujad," selgitas Jüris.

Oluline on ka kaabli asukoht. "Põhja-Jäämere põhjas olevat digitaalset kaablit on võimalik kasutada allveeluureks. Selle abil on võimalik jälgida laevade ja allveelaevade liikumist," ütles Jüris.

Soome on projektist huvitatud, et ligi meelitada andmekeskusi ja tootearendust.

"Soome ei ole NATO liige, neil ei ole partnerite ees selliseid suuri kohustusi. Teisalt on taristu, datakaabli olemasolu tõstab seda võimekust, et meelitada riiki suuri andmekeskusi. Näiteks Google on teinud Hamina andmekeskusesse ligi kahe miljardi euro ulatuses investeeringu," rääkis Jüris.

Kaabel tähendaks, et Soome muutuks kõige lühemaks ja kiiremaks andmete kiirteeks eelkõige Jaapanisse ja Hiinasse.

Soomes on kaablit võrreldud Finnairi otselendudega Aasiasse, aga kaabel oleks veel tähtsam.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: