Ühendkuningriik keelas Huawei seadmete kasutamise sidevõrkudes

Ühendkuningriik teatas teisipäeval, et loobub oma sidevõrkudes Hiina telekommunikatsiooniettevõtte Huawei seadmete kasutamisest.

Otsus on suur võit USA presidendile Donald Trumpile tema kaubandussõjas Hiina vastu, ent see võib kahjustada Londoni suhteid Pekingiga ja kujuneda kulukaks Briti sideoperaatoritele, kes on Huawei seadmetest sõltunud pea 20 aastat.

"Alates selle aasta lõpust ei tohi sideteenuse pakkujad osta mitte mingit 5G tehnoloogiat Huaweilt," ütles Briti digiasjade minister Oliver Dowden parlamendis pärast peaminister Boris Johnsoni kohtumisi kabineti ja riikliku julgeoleku nõukoguga. 

Uued eeskirjad nõuavad ka, et kõik olemasolev Huawei tehnika kõrvaldatakse sidevõrkudest 2026. aasta lõpuks.

Kuulduste järgi oli Huawei Briti valitsust survestanud, et täielik keeld jõustuks alles pärast järgmisi üldvalimisi, mis on plaanis 2024. aastal, lootuses, et need toovad võimule Hiina-sõbralikuma valitsuse.

Johnson vihastas jaanuaris Trumpi ja mõnda oma parteikaaslast, kui ta lubas Hiina firmale 5G võrkude ehitamisel piiratud rolli. Londonil oli toona käsil lahkumine Euroopa Liidust ja otsiti viise sidemeid Aasia suurmajandustega Brexiti järel tugevdada.

Trumpi valitsus hoiatas Londonit, et otsus seab ohtu luureinfo jagamise ja võib viia USA hävitajate Suurbritanniast minema viimiseni.

Washington usub, et Huawei võib Pekingi kasuks luurata ja 5G võrgud näiteks sõja ajal vastasriikides välja lülitada.

Huawei on seda kindlalt eitanud ja osutanud aastakümnete pikkusele koostööle Briti julgeolekuteenistustega, mis on praeguste 3G ja 4G võrkude ohutust kontrollinud.

Ühendkuningriik pööras varasema otsuse ümber pärast seda, kui USA kehtestas uued sanktsioonid, mis võtsid Huaweilt ligipääsu USA tehnoloogiat kasutavatele mikrokiipidele ja pooljuhtidele.

Keeld kergitas võimaluse, et Huawei peab usaldusväärsed USA varustajad välja vahetama, ent sel juhul ei saa Briti julgeolekuagentuurid seadmete turvalisust garanteerida.

Briti telekomifirmad on hoiatanud, et kogu olemasoleva Huawei varustuse väljavahetamine läheb maksma miljardeid ja võtaks aastaid.

Telekomifirma BT tegevjuht Philip Jansen ütles esmaspäeval, et Hiina firmaga äriajamise lõpetamisel võib Suurbritannial ette tulla "katkestusi" ja võimalikke turvariske.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: