Tallink sai 61 miljonit maksepuhkust ja tahab ka uusi liine avada

Tallinki juht Paavo Nõgene.
Tallinki juht Paavo Nõgene. Autor/allikas: Siiim Lõvi /ERR

Tallink Grupp teatas, et ettevõte saab maksepuhkust 61 miljoni euro ulatuses. Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene ütles ERR-ile, et kuigi see parandab oluliselt finantsseisu, ei ole raskused veel ületatud, samas loodab ettevõte peagi avada kaks uut liini Ahvenamaale ja Gotlandile.

Ettevõtte saadetud börsiteate järgi muutis Tallink pankadega sõlmitud laenulepinguid ning sai maksepuhkust.

"Tagasimaksegraafikute muudatus parandab oluliselt Tallinki likviidsuspositsiooni ja annab Tallinkile suurema paindlikkuse, et säilitada keerulises majanduskeskkonnas piisav käibekapital," seisis börsiteates.

Laenulepingu leevendused parandavad likviidsust

Nõgene ütles ERR-ile, et Tallink on algusest peale tegelenud sellega, et ettevõtet ei peaks aitama kriisis ainult riik.

"Me oleme suhelnud kõikide oma seniste laenupartneritega, küsinud käesolevaks aastaks maksepuhkust, mida ka laenupartnerid on kenasti andnud ja need selle aasta maksed liidetakse kõikide laenulepingute viimaste maksetega. Kahtlemata see üle 60 miljoni eurone maksepuhkus meie likviidsust parandab. Aga kokkuvõttes peab seda kogu paketti ikkagi vaatama ühtse tervikuna," lausus Nõgene.

"Me oleme kaasanud Danske Pangas täiendavat likviidsust 20 miljonit eurot. Me oleme kohe lõpetamas KredExiga laenulepingu sõlmimist, hetkel tehakse toiminguid tagatislepingute koostamisega, põhilepingus on kokku lepitud. Nii et uudiseid selles osas, et kuidas Tallink oma likviidsus parandab, tuleb lähiajal kindlasti veel ka lisaks KredExile," lisas ta.

Kriis ei ole kaugeltki läbi

Nõgene sõnul ei saa selle põhjal väita justkui raskused oleks Tallinki jaoks ületatud ja täiendavat abi riigilt vaja ei ole.

"See kriis ei ole veel kaugeltki läbi, turismivaldkonnas on see kriis alles tegelikkuses algamas ja selle kriisi vältamine ikkagi võtab väga pikalt aega, et turg taastuks. Tallinki vajadused on olnud selgelt suuremad, kui me oleme riigilt ka küsinud. Kõik need tegevused, mis me hetkel teeme, on vajalikud selleks, et tagada jätkusuutlikkus pikemaks perioodiks. Sest me ei tea, mis saab sügisel, mis saab talvel, kas ja millises mahus inimesed reisivad, kuidas on võimalik avada liine. Neid liine, millest me oleme harjunud tegelikult iga päev osa saama ja seda nii algusega Eestist, Soomest kui Lätist. Nii et kuna täpselt taastub täielikult Tallinki tegevus, on täna kindlasti vara öelda ja me sõltume siin väga selgelt epidemioloogilise olukorrast," rääkis Nõgene.

Nõgene ei arvanud, et riigipoolse laenulepingu koostamine on võtnud tavatult kaua aega.

"Ei ole. Põhilepingu tingimustes ja lepingu sõnastuses on kokku lepitud. Kuna me anname tagatistena üsna mitme laeva tagatise, siis nende laevade tagatiste seadmine võtab erinevates välismaistes juristikstioonides mõnevõrra aega ja see on täiesti tavapärane tegevus," sõnas Nõgene.

Uued sihtkohad: Ahvenamaa ja Gotland

Nõgene rääkis, et Tallink hakkab Ahvenamaale sõitma käesoleva aasta 19. juunil.

"Kuna Stockholmi sõitmine arusaadavatel põhjustel ei ole võimalik, sest et kõik sealt saabuvad inimesed peaksid jääma karantiini, siis oleme tõesti leidnud alternatiive. Oleme Ahvenamaal käinud ka varem, eelmisel aastal oli üks erikruiis ja kindlasti Ahvenamaa, kui sihtpunkt on väga paljudele eestlastele avastamata. Sinna on võimalik minna üheks terveks päevaks või jääda sinna ka nädalaks. Laev hakkab seal käima kord nädalas," rääkis Nõgene.

Kuigi koroonaviirusesse nakatumine Rootsis on Nõgene sõnul 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul umbes 70 uut nakatunut, siis Gotlandil on see näitaja alla kahe.

"See on kolm korda madalam kui Eestis ja viis korda madalam kui Soomes. Me oleme valitsuse poole pöördunud palvega, et Gotlandi saart analüüsitaks selle kriteeriumi juures eraldi. Ja juhul, kui see nakatumisnäitaja jääb antud kriteeriumitest, mis on kehtestatud , ehk 15 nakatumist kahe nädala keskmisena 100 000 elaniku kohta, siis Tallink soovib alates 5. juulist Gotlandile reise pakkuda," lausus Nõgene.

Linnahallist saab rääkida pärast põhitegevuse taastumist

ERR küsis Nõgenelt ka millal võiks taas päevakorda tulla linnahalli arendamine. Ta vastas, et seda on keeruline hinnata.

"See sõltub väga selgelt sellest, millal põhitegevus taastub ja millisel kujul ta taastub. Me oleme selgelt seadnud oma eesmärgiks Tallinki põhitegevus saada kenasti korda, sest sellest sõltub laiemalt kogu Eesti turismisektori tulevik väga suurel määral. Nii et tallinki põhifookus on kindlasti suunatud hetkel põhitegevuse taastamisele," vastas Nõgene.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: