Rootsi opositsioon: on aeg öelda, et keisril ei ole rõivaid

Rootsi keskkoolilõpetajad said koroonakriisi-aegse koduõppe järel siiski aktusteks uuesti kokku.
Rootsi keskkoolilõpetajad said koroonakriisi-aegse koduõppe järel siiski aktusteks uuesti kokku. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / TT/ Jessica Gow

Rootsi peaministri Stefan Löfveni valitsus sattus pühapäeval opositsiooni terava kriitika alla, kes leidsid, et valitsuse koroonaviiruse ohjeldamise poliitika on läbi kukkunud.

"Kriisi ajal peab vastutus olema selge. See ei ole nii olnud," ütles opositsiooniliste erakondade koostöökogu juht Ulf Kristersson pühapäeval peetud televäitluses, tuues esile puudused testimisel ja epideemiaks valmisolekus. Tema sõnul ei ole valitsus võtnud vastutust, vaid lükanud selle kohalike omavalitsuste kaela, vahendas Soome ringhääling Yle.

"Nüüd on aeg öelda, et keisril ei ole rõivaid," lisas opositsiooniliste Rootsi Demokraatide esimees Jimmie Åkesson, võrreldes Rootsi koroonaga toimetuleku strateegiat Hans Christian Andreseni tuntud muinasjutuga.

Sotsiaaldemokraatliku partei esimees Löfven lubas väitluses, et valitsus õpib vigadest. "Me õpime sellest, misjärel Rootsi ühiskond saab veel tugevamaks," kinnitas peaminister, lisades, et tema hinnangul oli valitsuse koroonastrateegia õige.

Parteijuhtide väitluses tõsteti korduvalt esile nõrk valmisolek epideemiaks hooldekodudes. Kristersson, kelle ema ühes vanadekodus koroonaviiruse tõttu suri, rääkis kaitsevahendite nappusest hoolekandeasutustes.

Valitsust kritiseeris ka vasakäärmusliku partei liider Jonas Sjöstedt, kelle väitel ka varasemate valitsuste parempoolsed parteid ei ole eraldanud vanadekodudele piisavalt vahendeid.

Parempopulistlike Rootsi Demokraatie juht Åkesson aga oli äsja avaldanud ajalehes Dagens Nyheter arvamusartikli, milles leidis, et Rootsi peaepidemioloog Anders Tegnell, kes on riigi koroona-ohjelduspoliitika peaideoloog, peaks tagasi astuma.

Rootsi valitsuse ja terviseameti muudest riikidest erinev - valdavalt vähemaid piiranguid seadnud - poliitika koroonaviirusega toimetulekuks sai alguses küll rahva suure toetuse, kuid see on hakanud viimastel nädalatel pälvima suuremat kriitikat, kui saab üha nähtavamaks COVID-19 põhjustatud surmade palju suurem hulk kui teistes Põhjamaades, seda eriti vanade inimeste hulgas.

Umbes kümne miljoni elanikuga Rootsis on koroonaviiruse tõttu surnud 4500 inimest, mida on mitu korda rohkem kui Soomes, Taanis ja Norras (kõigis pisut üle viie miljoni elaniku) kokku.

Veebisait Ourworldindata.org andmetel on Rootsis COVID-19 tõttu surnud 443 inimest miljoni elaniku kohta. Taanis on sama näitaja umbes 100, Norras 44 ja Soomes 58.

Rootsi valitsusse kuulivad sotsiaaldemokraadid ja keskkonnapartei, koalitsiooniväliselt toetavad seda ka tsentriparteid ja liberaalid. Paremtsentristlikud moderaadid, Rootsi Demokraadid, kristlikud demokraadid ja Vasakpartei on opositsioonis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: