Taani ja Norra avavad omavahelise piiri, aga jätavad Rootsi kõrvale

Taani peaminister Mette Frederiksen.
Taani peaminister Mette Frederiksen. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / RITZAU

Norra ja Taani taasavavad omavahelise reisiliikluse, kuid jätavad piiri suletuks Rootsile, kus koroonaviiruse ohvrite arv on naaberriikidest märksa kõrgem.

Taani otsustas avada piiri ka Saksamaalt ja Islandilt saabuvatele turistidele, küll mõnede piirangutega. Rootsi jäetakse aga piiride avamisest välja, kuna naaberriik on viirusega toimetulekus "teistsugune koht", ütles Taani peaminister Mette Frederiksen reedel.

"Ootame suve, kus saame taas külalisi ja turiste tervitada," ütles Frederiksen Kopenhaagenis peetud pressikonverentsil.

"Nakatumisolukord meie riikides on üsna sarnane," ütles Norra peaminister Erna Solberg pressikonverentsil Oslos.

Nii Taani kui Norra kehtestasid suhteliselt vara - juba märtsi keskpaigas - liikumispiirangud, mis paistavad, et on andnud häid tulemusi, märkis Bloomberg. Norras on registreeritud 8411 koroonaga nakatunu ja Taanis 11 593, neist umbes kaks korda suuremas Rootsis aga 36 500 juhtumit. Rootsis on ka märksa kõrgem koroonasurmade näitaja - 41,89 inimest 100 000 elaniku kohta, samas kui Taanis on see USA Johns Hopkinsi ülikooli statistika kohaselt 9,8 ja Norras 4,4.

Norra teatas sel nädalal, et avab alates 1. juunist ärireismise võimalused ilma karantiini nõudeta kõigile Põhjamaadele. Taani on aga leevendanud juba oma piiriületamise piiranguid, lubades teises riigi elavatel abikaasadel üksteist külastada ning Taani kodanike sugulastel ja suvemajade omanikel riiki tulla.

Rootsi soovitab oma kodanikel hoiduda mittevajalikest välisreisidest kuni 15. juulini. Riigi sees soovitatakse mitte liikuda kaugemale kui kahe tunniga on võimalik sõita.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Bloomberg, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: