Soome ei julge Rootsiga veel piiranguvaba reisimist lubada

Soome välisminister Pekka Haavisto
Soome välisminister Pekka Haavisto Autor/allikas: Erik Peinar/Riigikogu Kantselei

Soome välisminister Pekka Haavisto sõnul pole suhted Rootsiga koroonapandeemia ajal kannatada saanud, kuid vaba reisimist kahe riigi vahel lähiajal ta lubada ei julge. Haavisto nimetas ka Balti vaba liikumise tsooni ennatlikuks.

Haavisto sõnul suhtuvad nii Soome, Norra kui Taani Rootsiga piiride avamisse ettevaatlikult. Teatavasti on Rootsi meetmed viirusega võitlemisel olnud märkimisväärselt erinevad oma naabritest ning koroonaviirusega surnute arv elanikkonna kohta on seal kõrgem kui lähiriikides.

"Põhjamaade koostöö on olnud koroona ajal väga tihe ka Rootsiga. Kuigi olukord viirusega on erinev, ei usu ma, et see tekitab pikaks ajaks trauma. Pigem on nii, et kui reisimist taas lubatakse, tehaksegi seda kõigepealt lähiriikidesse," rääkis Haavisto, kelle hinnangul ei saa pragu Põhjamaades Baltimaadega samalaadset vaba liikumise ala luua, kirjutas Helsingin Sanomat.

Rootsis tuntakse muret sellepärast, et kui ülejäänud riigid avavad üksteisele piire, siis Rootsi jääb oma erilise olukorra tõttu isolatsiooni.

Haavisto kinnitas, et Rootsi naabritel on piiride avamise küsimuses kõhklused.

"Rootsis tuntakse tõmmet Baltic Bubble (Balti riikide vaba liikumise ala - toim.) mõtteviisi poole, et see võiks nii olla ka Põhjamaades. Meil on jällegi kõhklused nagu Norral ja Taanilgi. Olukord on eriti pingeline Rootsi ja Taani vahel, sest Taani avab piiri Saksa suunal, aga mitte ilmtingimata Rootsi suunal," rääkis Haavisto.

Haavisto on enda sõnul suhelnud Rootsi välisminister Ann Lindega. "Tema sõnul Rootsi tunnsitab, et hooldekodudes ebaõnnestuti eakate kaitsmisel. Teiseks kinnitas ta, et nende nakkuskordaja on langemas. Kordaja käis väga kõrgel ja surmajuhtumite arv on siiani kõrgel. Vahed Soomega on suured," ütles Haavisto.

Haavisto ütles neljapäeval enda sõnul Lindele, et Soome soovitab sel suvel oma kodanikel kodumaal reisida ja suvilates suve veeta. "Kui keegi mõtleb, et juba suvel saab vabalt üle piiride reisida, siis vähemalt praegu peaks selle suhtes olema ettevaatlik," märkis Haavisto.

Skeptiline on rootslaste suhtes ka Soome terviseamet. Ameti juhataja Mika Salminen ütles Rootsi ringhäälingule SVT, et rootslased kujutavad Soome jaoks terviseriski, kui piirid peaks avatama. Rootslaste riiki laskmine oleks tema hinnangul suurem risk kui taanlaste ja norralaste Soome lubamine.

"Nii see lihtsalt kahjuks on. Tuleb teha küll poliitiline otsus, aga nakkuse levimise erinevus on tõsiasi ja ma loodan, et Soome valitsus võtab seda arvesse," ütles Salminen.

Soome jääb ettevaatlikuks ka Baltimaade suhtes

Haavisto nentis ka, et tema hinnangul on tekitati Baltimaades vabatsoon liiga vara ning Balti riigid tegid seda eelkõige seetõttu, et teiste riikide seas silma paista. "Kõigi kolme riigi ministrid olid (Euroopa Nõukogu kaugistungi ajaks) kogunenud Riiga ja rääkisid, et nad saavad koos olla. See oli väike demonstratsioon, kui hästi baltlastel teistega võrreldes läheb," märkis Haavisto.

Haavisto sõnul saab ta aru, kui olulised on eriti eestlaste jaoks Soome turistid, kuid Soome on jätkuvalt turismireiside lubamise osas ettevaatlik.

"Me oleme öelnud, et hindame mingil hetkel, kas võib lubada reisida ka teistel peale pendelrändajate. See on meie suhtumine Balti vaba liikumise alasse, ja kui mõelda koroonaolukorra peale, siis Põhjamaade vabatsoon, Nordic Bubble, on veel kaugemal," lausus Haavisto.

Haavisto märkis, et koroonaviirusega on samas ülejäänud Põhjamaad ja Baltimaad Soomele palju lähedasemaks muutunud. "Ma pole varem suhelnud nii tihedalt ei Rootsi ega Eestiga. Vahepeal oli meil lausa igapäevane suhtlus," ütles Soome välisminister.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: