Helme: ERJK töö ei ole olnud aus Keskerakonna ja EKRE suhtes

ERJK
ERJK Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ütles riigikogu infotunnis, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) töö ei ole olnud aus, sest selle tule all on olnud vaid kaks erakonda - Keskerakond ja EKRE. Reformierakonna saadiku Taavi Rõivase sõnul sai Helme avaldusega kinnitust ERJK likvideerimise tegelik motiiv.

"Mis puutub sellesse eelnõusse, mis käsitleb ERJK likvideerimist, siis jah, ma tunnistan, ma olen soovinud seda juba eelmise riigikogu koosseisu ajal. Siis ei olnud meil väljavaadet, et see võiks kuskile liikuda ja ühiskonnas diskussiooni tekitada," ütles Helme ja lisas, et kuigi ta ise eelnõu väljatöötamisega otseselt seotud ei olnud, siis oma ideoloogilise heakskiidu ta sellele andis.

EKRE esimees ütles, et ERJK töö ei ole olnud aus, sest seda juhivad sotsiaaldemokraadid (ERJK esimees on sotsiaaldemokraat Liisa Oviir - toim).

"Nad (ERJK - toim) on ületanud regulaarselt oma volitusi, nõudes dokumente, nõudes aruannet asjaolude kohta, mis ei puutu nende pädevusse. Kui me võtame logiraamatu ette ja vaatame aegruumis tagasi, siis me näeme, et seal on olnud kaks erakonda, kes on olnud pidevalt tule all. Need on olnud Keskerakond ja EKRE," sõnas Helme.

Ta lisas, et EKRE puhul on kõik süüdistused jooksnud liiva, sest mitte midagi ei ole õnnestunud tõestada.

"Aga kui ERJK tuleb meilt nõudma aruannet, kuhu me oleme oma raha suunanud valimiskampaania ajal, missuguseid kampaaniaid me oma rahaga oleme algatanud ka valimistevahelisel perioodil, siis seda õigust neil ei ole. See on näide sellest, et nad ületavad oma volitusi ja käituvad ebaausalt. Teine näide: on olemas, selline tore asutus meil nagu SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, mis ei ole erakond ja mis ei pea andma aru ERJK-le, ometi on sellel komisjonil jätkunud jultumust ka sellelt sihtasutuselt nõuda aruandeid ."

Rõivas: Helme paljastas ERJK likvideerimise tegelikud motiivid

Reformierakonna saadik Taavi Rõivas ütles seepeale, et Mart Helme ütles esimese valitsuspoliitikuna riigikogu puldis välja, mis on tegelikult ERJK likvideerimise soovi taga.

"Te toote motiivide hulgas välja selle, mis on toimunud teie erakonnaga või teile maailmavaateliselt lähedase sihtasutusega. Aitäh selle eest, motiivid said selgemaks. Ja seda oli väga vaja, et keegi lõpuks ometi ka ausalt välja ütleks. Seni on mitmed poliitikud, kes ERJK likvideerimist on kaitsnud, sh Kert Kingo, rääkinud udujuttu sellest, et on vaja muuta erakondade rahastamise järelevalve palju tõhusamaks. Aga teie ütlesite sisuliselt välja, et see on olnud liiga tõhus," sõnas Rõivas.

Lisaks märkis Rõivas, et Helme kriitika ERJK kallutatuse suhtes ei vasta tõele, sest lisaks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindajale on komisjoni liikmete seas kõikide teiste parlamendiparteide liikmed, sh EKRE esindaja.

Varasemalt samuti saadikute küsimustele vastanud peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas rääkis, et erakondade rahastamise kontrolli andmine riigikontrollile teenib järelevalve tugevdamise huve.

Ta lisas ka, et kõik pooleliolevad menetlused tuleb lõpuni vaielda, kuid uutele kaasustele tuleks kehtestada ajaline piirang. Praeguses eelnõus on see kolm aastat, kuid Ratase hinnangul toetab tema selle tähtaja pikendamist.

Ratase sõnul ei tähenda erakondade rahaasjade kontrolli minek riigikontrolli alla seda, et see kontrolliks ainult erakondade riigieelarvelisi eraldisi, aga mitte eraisikute annetusi.

"Riigikontroll oleks kvaliteetsem tase ja neil on ka ressurssi rohkem. Et ta kontrollib ainult riigi eraldust ja ei kontrolli eraisikute annetusi, nii see olla ei saa. See oleks tasemelt tagasi minek - mitte kvaliteedi tõus, vaid langus," sõnas Ratas. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: