Reinsalu mõistab hukka Putini nägemuse Balti riikide okupeerimisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1592558280000 | amCalendar}}
Välisminister Urmas Reinsalu
Välisminister Urmas Reinsalu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) mõistab hukka Venemaa presidendi Vladimir Putini ajalookäsitluse Balti riikide saatusest Teise maailmasõja ajal.

"Tänases ajakirjas National Interest avaldatud artiklis teise maailmasõja kohta jätkab Venemaa president Putin võltsi ajaloonarratiivi esitamist. Eraldi peatub ta Balti riikidel, osundades et Balti riigid liitusid Nõukogude Liiduga lepingulisel alusel valitud rahvaesinduste nõusolekul ning see oli kooskõlas toonase rahvusvahelise ja siseriikliku õigusega. Need väited on täies mahus valed ja ma mõistan need täielikult hukka," kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.

"Eriti küüniline on selliseid väiteid esitada just nädalal, mil möödub 80 aastat Balti riikide õigusvastasest okupeerimisest," lisas Reinsalu.

Reinsalu märkis, et Putin meenutab oma artiklis Nürnbergi protsessi ja selle tähtsust. "Õigusemõistmine inimsusevastaste kuritegude üle on tõepoolest vajalik vältimaks kuritegude kordumist ning tagamaks õiglust. Sellest johtuvalt on kindlasti Euroopa ühise tuleviku huvides avalikul rahvusvahelisel kohtuistungil anda õiguslikud hinnangud neile inimsusevastastele kuritegudele, mida sooritati Nõukogude Liidu kommunistlikku inimsusevastast ideoloogiat esindanud režiimi poolt," rõhutas välisminister.

Vladimir Putin kirjutas artiklis, et Balti riikide liitmine Nõukogude Liiduga toimus lepingulisel alusel koos kohalike demokraatlikult valitud valitsejate heakskiiduga.

"See oli kooskõlas tolleaegse rahvusvahelise ja riikliku õigusega. Lisaks tagastati 1939. aasta oktoobris Leedule Vilna linn ja lähiümbrus, mis varem kuulus Poolale. NSV Liidus asuvad Balti vabariigid säilitasid oma valitsusorganid, keele ja olid esindatud Nõukogude Liidu kõrgemates riigistruktuurides," kirjutas Putin.

Mihkelson: see on püüd kehtestada Venemaa positsiooni maailmas

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson (RE) ütles, et Putini käsitlus ei ole mitte midagi uut.

"Venemaa välispoliitika ametlik liin on olnud läbi aastate või isegi aastakümnete õigustamaks kõike seda, mis Teise maailmasõja hakul, selle ajal ja järel on toimunud, kaasa arvatud ka siis Balti riikide okupeerimine ja annekteerimine. Paraku kogu see artikkel näitab, et Venemaa presidendile on ennekõike oluline kaitsta sedasama stalinistlikku narratiivi, mis on Teisest maailmasõjast pärit. Kõik need faktid, vihjed ja nüansid, mida ta artiklisse laiemalt sisse toob on selleks, et pesta puhtaks jätkuvalt Nõukogude Liidu vastutus selle Teise maailmasõja valla vallapäästmise eest," kommenteeris Mihkelson.

"See näitab seda, milline on praegu Venemaa juhtkonna mõtlemine. Tegemist on stalinistlikku narratiivi kaitsmisega ja sellega, kuidas õigustada oma praegust agressiivset, ekspansionistliku välispoliitikat," lisas ta.

Mihkelson märkis, et Putini üks sõnum selles artiklis on, et Teise maailmasõja vallapäästmisel on suur roll Lääneriikidel.

Mihkelsoni sõnul on see artikkel püüd kehtestada Venemaa positsiooni kui üks otsustaja maailmas, nii nagu Venemaa otsustas maailma jagada Jaltas, Potsdamis ja Teheranis teise maailmasõja ajal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: