X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mart Helme: Martin on kindlasti parem poliitik kui mina

Foto: Priit Mürk/ERR

Mart Helme, kes teatas laupäeval, et ei kandideeri uuesti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimeheks, rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et Martin Helme, kellest saab suure tõenäosusega uus esimees, on temast parem ja taibukam poliitik.

Kummaga on tegu, kas osaga pikemast strateegiast teha näiteks Martin Helmest peaminister või teie sooviga pikemas perspektiivis taanduda suurest poliitikast?

Ükski inimene ei ole igavene. Muidugi need spekulatsioonid, mida mõni on välja pakkunud, kuidas ma olen väsinud ja mul on tervisega mure - mul ei ole mingeid probleeme tervisega, ma ei ole väsinud, ma olen füüsiliselt väga heas vormis, eile ehitasin kiviaeda jälle mõne jupikese.

Vaimselt ka kindlasti?

Ma arvan, et ma vaimselt olen ka kindlasti löögivõimeline. Aga jah, see on kaalutletud, see on pikaajalist strateegiat silmas pidav. Me siseneme tegelikult järgmise valimiskampaania ringi ja arutasime veel neljapäeval natukene nüansse. Järgmisel korral, kui kongress on, oleks hilja, aga seekord oleks paras.

Aga teie jätkate suures poliitikas? See ei ole niimoodi, et täna lahkute sealt, siis sealt ja siis sealt?

Mind on üles pandud ka erakonna aseesimehe kandidaadiks ja seda ma olen nõus täitma ja nõus kandideerima.

Mille poolest hakkab Martin Helme juhitud EKRE erinema teie juhitud EKRE-st?

Ma olen üpris veendunud, et Martin on poliitiliselt taibukam, taktikaliselt taibukam mees kui mina. Ma olen kindlasti selline, nagu öeldi Inglismaa ühe kuninga kohta, et ta on šotlaste haamer. Ma olen kindlasti selline kõva haamer, aga võib-olla taktikalised nüansid mul teinekord jäävad kahe silma vahele.

Ta on ka võib-olla oma väljaütlemistes vähem reljeefne kui ehk teie?

Martin on kindlasti parem poliitik kui mina, aga ma olen niisuguse strateegilise ideoloogina võib-olla jälle natukene tugevam kui tema.

Teil on kindlasti olnud oma pojaga erinevates küsimustes eriarvamusi? Millistes on olnud kõige põhimõttelisemad kokkupõrked poliitilistes küsimustes?

Ma natukene utreeritult ütlen - ma rõhutan, et utreeritult -, siis Martin ei ole kõva käe poliitika toetaja. Mina olen pigem seda meelt, et vahete-vahel oleks natuke rohkem autoritaarsust vaja.

Olete te sel teemal tülli ka läinud?

Ei, me ei ole tülli läinud, aga me oleme väga ägedalt vaielnud. Ma ei mäleta ühtegi korda, kus me oleksime Martiniga tülli läinud niimoodi, et me kuidagi mühinal teineteisest õlg ees mööda läheme.

Kas seda ohtu ei ole, et EKRE muutub liiga Helmede keskseks, et teised säravad tähed nagu Jaak Madison ei pääsegi löögile?

Ma ütleks niimoodi, et neid säravaid tähti on meil tasapisi tekkinud juurde ringkondade tasemel üsna palju. Ja selle manöövri üks mõte on ikkagi ka see, et uus esimees võtab ja vaatab ümber ka oma meeskonna ja püüab sinna tuua teatud mõttes võib-olla värsket verd.

Kas te tahaksite saada ka Eesti presidendiks juhul, kui selline võimalus avaneb?

Nagu Martin ütles ka intervjuus, et meil on põhimõtteliselt kokkulepe praeguse koalitsiooni sees, et me püüame leida ühist kandidaati. Ja nagu mina ütlesin oma intervjuus, ma olen küllaltki reljeefne inimene ja võib-olla polariseeriv figuur, võib-olla ma ei ole väga sobiv teiste koalitsioonipartnerite silmis. Aga kui asi sinnamaale areneb, eks me siis vaatame.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: