Martin Mölder: EKRE juhi vahetus tuli teha võimalikult vara

Mart Helme lahkumine Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhi kohalt on väga hästi ajastatud ja annab erakonnale piisavalt aega uue juhiga kohaneda, arvab Tartu Ülikooli politoloog Martin Mölder.

Mölder ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et EKRE juhi vahetus on poliitstrateegiliselt oluline samm ja annab erakonnale piisavalt aega valmistuda nii presidendi-, kohalike omavalitsuste volikogude kui ka järgmisteks riigikoguvalimisteks.

"EKRE toetuse nõrgad kohad on see, et neil on väga madal toetus naiste hulgas, neil on väga madal toetus nooremate valijate hulgas ja neil on ka väga madal toetus kõrgharidusega valijate hulgas," ütles Mölder ja lisas, et kui EKRE soovib saada järgmiseks peaministriparteiks, tuleks just neile gruppidele tähelepanu pöörata.

Mölder selgitas, et kui erakond kolme valijagrupiga tööd teeks, oleks neil võimalik saada toetus püsivalt 25 protsendi peale ning tulla ka valimistel teisele kohale. See on omakorda eelduseks peaministritooli potentsiaalseks saamiseks.

"Ideoloogiline vaade Martin Helmel on võib-olla isegi kuidagi selgem või teravam kui Mart Helmel. Aga küsimus on, kuidas seda ellu viia või kuidas selle najalt edasi minna. Ma arvan, et Martin Helmel on taktitunnet või kavalust natuke rohkem kui Mart Helmel," võrdles Mölder erakonna juhtfiguure omavahel.

Mölder lisas, et tema hinnangul pole valimisteaegne kampaaniarežiim EKRE jaoks senini lõppenud. Samas on EKRE Möldri sõnul tuntud kui protestierakond ning muudatused strateegias ilmselt kõne alla ei tule.

"Pigem EKRE mõtleb Martin Helme juhtimisel välja, kuidas liikuda samas suunas edasi veel kaugemale ja mitte end mugandada," ütles Mölder ja lisas, et EKRE sihiks on see, et ülejäänud poliitiline süsteem mugandaks end nende järgi.

EKRE on noor erakond, mille sees pole Möldri sõnul veel poliitilist eliiti tekkinud. Seda ilmestasid ka ministrite otsimisel tekkinud raskused, sõnas Mölder.

Mölder lisas, et EKRE jääb üldjoontes kindlasti samasuguseks erakonnaks nagu ta on siiamaani olnud. Samas uskus Mölder, et kui näiteks Reformierakond end piisavalt muudab, saaksid nemad EKRE-ga võib-olla isegi valitsuskoalitsioonis olla, kuid kindlasti ei teeks seda sotsiaaldemokraadid.

EKRE esimees Mart Helme teatas laupäeval erakonna volikogul, et kuigi ta on esimehe kandidaadina üles seatud kõigist erakonna ringkondadest, ei kavatse ta 4. juulil toimuval erakonna kongressil esimeheks kandideerida.

"Kuna mina ennast taandan, siis ilmselt jääb üles Martin Helme kandidatuur ja mul ei ole mingit kahtlust, et ta ka valitakse," ütles Mart Helme erakonna tulevase juhi kohta.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: