"Samost ja Luts": Mart Helme võib sihtida riigikogu esimehe kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Vikerraadio saates "Samost ja Luts" arutasid ajakirjanikud Anvar Samost ja Janek Luts EKRE esimehe Mart Helme otsuse üle mitte kandideerida uuesti partei juhiks. Samosti hinnangul võib Helme sihiks presidendi ametikoha asemel pigem olla riigikogu esimehe koht.

Janek Luts rääkis saates, et Mart Helme teate ajastus ei ole ilmselt juhus.

"Ei tahaks uskuda, et see juhus on, et nädalajagu varem Martin Helme teatas, et tema oma isa vastu ei kandideeri. /../ Kui võtta see, et teate ja kongressi toimumise vahele jääb vaevu nädal, siis ei saa ka see juhus olla, tõenäoliselt oli mingi väike ohutunne erakonna juhtide seas või mingi selline asi, et mitte segadust tekitada, siis viimasel minutil vormistati uus esimees vastavalt nende nägemusele paika ilma, et keegi oleks saanud üldse mõelda selle peale või ettevalmistada, et keegi veel kandideeriks," rääkis Luts.

Samosti hinnangul tuli Mart Helme otsus ootamatult ilmselt nii koalitsioonipartneritele kui ka EKRE fraktsiooni ja juhatuse liikmetele. "Mis see siis on? Kas see on nende soov kuidagi mingeid protsesse võimalikult täpselt juhtida või on see EKRE kaheksa-aastase juhtimise vältel väljakujunenud käekiri?" küsis Samost.

"Ei saa eitada, et selline tunne jääb, et see on ühe perekonna kontrolli all olev erakond ja nii nad tahavad jätkata järgmiste riigikogu valimisteni," lisas Luts.

Ajakirjanike sõnul on nüüd järgmine küsimus selles, mis saab Mart Helmest edasi. Samosti hinnangul võib tulla peagi ka aeg, mil Mart Helme teatab, et ei soovi rohkem valitsuse liige olla. "See võib tulla kiiremini kui me arvame," sõnas ta. Luts märkis, et samal teemal spekuleeriti juba tänavu talvel.

"Huvitaval kombel eile kõlasid küsimused, kas Mart Helme soovib presidendiks kandideerida. Martin Helme ütles, et Mart Helme oleks parim Eesti president ja koalitsioonis on soov, et presidendikandidaat koalitsiooni sees kokku leppida järgmise aasta suveks. Mina küll sügavalt kahtlen, et praegune koalitsioon lepib presidendikandidaadiks kokku Mart Helme, üldse kellegi EKRE-st. See ei tundu väga tõenäoline," rääkis Samost.

"Küll aga ajaliselt oluliselt varem ja oluliselt suurema tõenäosusega läheneb hoopis märtsikuu 2021, kus toimuvad riigikogu juhatuse valimised ja riigikogu esimehe positsioon vastavalt koalitsioonileppele kuulub praegu EKRE-le. Aga inimene, kes seda praegu positsiooni täidab, ei ole perekonnanimega Helme, tema nimi on Põlluaas. Mina pakuks, et pigem järgmise aasta märtsis tekib koht, kus Mart Helme saab endale positsiooni, mis on väärikas, ühiskondlikult hästi nähtav, mis ei nõua igapäevase administreerimisega tegelemist, mis võimaldab teha n-ö poliitikat selle sõna kõige puhtamas tähenduses - pidada kõnesid, külastada institutsioone, avada, lõigata linti, käia kohtumas välismaiste aukandjatega ja kõike muud sarnast," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: