Läti seimi liige: Leedu etteheited seoses Astravetsi tuumajaamaga on absurdsed

Leedu on Läti ja ka Eesti suhtes ülekohtune, kui süüdistab naabreid selles, et nad pole Astravetsi tuumajaama küsimuses leedulastega solidaarsed. Läti seimi väliskomisjoni esimees Rihards Kols peab kahetsusväärseks, et Leedu peamiselt sisepoliitikasse mõeldud avaldused mõjutavad Balti riikide koostööd.

Kuigi ametlikult pole seda läbi hääletatud ja vormistatud, tundub Läti parlamendi ja ka koalitsiooni seisukoht olevat juba mõnda aega see, et leedulased suruvad lätlastele Astravetsi küsimuses lihtsalt oma seisukohti peale ega arvesta üldse Läti tootmisvõimsuste ja varustuskindlusega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ainult Lätis kohapeal toodetud elektrist riigi vajadusteks ei jätku ja Leedus teatakse seda väga hästi. Nagu ka seda, et ühendused, mis võimaldaksid Lätil Venemaalt elektri ostmisest loobuda, pole veel valmis.

"Selles teemas on Leedu heitnud oma kahele Balti vennale ette, et need pole temaga solidaarsed, et me pole Leeduga ühtsed. Võin küsida vastu - kas Leedu kolleegid parlamendist või valitsusest pidasid oma kolleegidega Lätist ja Eestist nõu enne, kui võtsid 2018. aastal vastu seaduse, et nad lõpetavad elektrienergia ostmise kolmandatest riikidest?" kommenteeris Läti seimi väliskomisjoni esimees Rihards Kols.

Lätis mõistetakse väga hästi Leedu muret, et Astravetsi tuumajaam on Vilniusele lähedal. Kuid tahame või ei, siis peamiselt Venemaa rahaga Valgevenesse rajatav jaam on kohe valmis ja rahvusvaheline aatomienergiaagentuur peaks jälgima selle turvalisust, ütles Kols.

Läti presidendi sõnul on peamine julgeolek, kuid õigus on ka majandusministril - kui Venemaalt elektri ostmine kohe lõpetada, tooks see Lätis kaasa hinnatõusu.

"Leedu pool pole esitanud pakkumist, mis on nende meelest alternatiiv, kompenseerimaks puudujääki ja kahju? Nad jõustasid 2018. aasta seaduse täies mahus. Nad pole mingeid lahendusi pakkunud," ütles Kols.

"Tegeleme selle küsimusega juba rohkem kui pool aastat. Ekspertide tasemel püüame juba eelmise aasta sügisest leida kompromissi," sõnas majandusministeeriumi riigisekretäri asetäitja Dzintars Kaulinš.

"Leedu poolt rahvusvahelisel tasemel Lätile tehtud etteheited, et elektri ostmisel toetame aatomielektrijaama järgmise reaktori ehitust, on absurdsed," ütles Kols.

Lätil on keeruline ühineda Leedu poliitilise avaldusega boikoteerida Valgevene uut tuumajaama ka tehnilistel põhjustel, sest otse Valgevenega Lätil elektriühendust pole ja Venemaalt ostmise puhul on tegu sealse ühtse võrguga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: