Veskimägi: Balti riigid peavad Astravetsi tuumajaama küsimustes leidma kompromissi

{{1593071640000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Leedu on selgelt vastu Valgevene Astravetsi tuumajaama rajamisele ja seal toodetava elektri tarbimisele, kuid Balti riikidel on plaan 2025. aasta lõpuks enda elektrivõrgud Mandri-Euroopaga sünkroniseerida ning Valgevene elektrit vaja ei läheks. Probleemi tekitab aga vahepealne periood.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles ERR-ile, et 2025. aasta lõpuks on plaanis Balti riikide elektrivõrgud sünkroniseerida Mandri-Euroopaga ja seetõttu peaks lõppema ka elektrikauplus kolmandate riikidega.

"Leedu on vastu võtnud seaduse, et nii kui Valgevene tuumajaam tööle läheb, siis tuleb lõpetada elektrikaubandus kolmandate riikidega ehk siis Valgevene ja Leedu piiril," ütles Veskimägi.

Nüüd on Veskimäe sõnul Balti riikidel vaja leida üksmeelne lahendus, kuidas üleminekumehhanism välja näema peaks.

"See kompromiss, mille me tegelikult oleme välja pakkunud ja mis põhimõtteliselt võiks ju sobida kõigile, on see, et me Astravetsi tuumajaama käikuminekul vähendame elektrikaubandust Eesti, Läti ja Leedu vahel umbes poolele võrreldes täna olemasolevaga ja kehtestame seitse kuni kaheksa MW/h võrgutasu. Ja seda selliselt, et tõesti Leedu seadus saaks respekteeritud," ütles Veskimägi.

Samas tekib Veskimäe sõnul Läti ja Leedu vahel probleem, sest Leedu seadusest saab välja lugeda, et kolmandatest riikidest pärit elekter ei tohiks jõuda ka Eestisse ja Lätti. Läti hinnangul on see aga energiajulgeoleku võtmes ohtlik, ütles Veskimägi ja lisas, et tegemist pole Läti hinnapoliitiliste otsustega.

"Meie partnerid eelkõige Vene Föderatsioonist ütlevad: kui ei ole kaubandust, ei ole ka neid ühendusi vaja. Ja me kindlasti ei taha võtta seda riski, et keegi hakkaks enne seda, kui me oleme valmis sünkroniseerima end Mandri-Euroopaga, elektriliine välja võtma," ütles Veskimägi.

Veskimägi lisas, et praegu pole Eesti valmis elektriühenduse kadumiseks Valgevene ja Venemaaga.

Samas tõi Veskimägi välja, et Leedus on lähiajal tulemas valimised ning Astravetsi tuumajaam ning elektrikaubandus on seal praegu sisepoliitiliselt n-ö kuumad teemad.

Leedu president Gitanas Nauseda jättis neljapäeval Balti riikide riigipeade kohtumisele minemata, tuues põhjenduseks riigisisesed probleemid.

Kallemets: Astravetsist loobumine võib tuua elektri hinnatõusu

Fermi Energia juht Kalev Kallemets ütles, et Astravetsist loobumine võib tuua kaasa Balti riikides elektri hinnatõusu.

"Leedu on väga suures elektrienergia defitsiidis olnud viimased kümme aastat. Kui nad vähendavad oluliselt importi Valgevenest, siis selle tagajärg on see, et see elekter peab igal sekundil jõudma kuskilt mujalt, mis kindlasti tõstab meie piirkonnas elektrihindu nii Lätis kui ka Eestis," lausus Kallemets.

Ka Põhjamaadest seda odavalt ei saa, sest ka Soomes ja Rootsis on elektrienergia defitsiit, ütles Kallemets.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: