X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Aas: Astravetsi probleemi võiks lahendada karmimad ohutusmeetmed

Taavi Aas
Taavi Aas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjoni kompromissettepanek Valgevene Astravetsi tuumajaama üle vaidlevatele Balti riikidele soovitab tugevdada ohutusmeetmeid, kuid ei välista Euroopa Liidu välistest (nn. kolmandatest) riikidest elektri ostmist, ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

"Praegu on diskussioon jõudnud nii kaugele, et arutatakse selle üle, millistel tingimustel see kaubandus võiks jätkuda. Ehk et räägitakse tuumaohutusest, Astravetsi jaama ohutusest ja sellest, mis tingimustel Astravetsi jaama käivitumisel elektrikaubandus kolmandate riikidega jätkub," ütles Aas pärast teisipäeval Euroopa Komisjonis toimunud neljapoolset kohtumist.

"Kompromissettepaneku sisu on laias laastus see, et Euroopa tuumaohutusagentuur peaks andma veel täiendava hinnangu Astravetsi tuumajaama ohutusele," lisas Aas.

Eesti ministri sõnul on peamine vaidlus Leedu ja Läti vahel. Teatavasti on Leedu oma seaduste tasandil välistanud tema piiri lähedal asuva Astravetsi jaama elektri ostmise, Läti kaudu käib aga Balti riikides tarbitava elektrienergia ost Venemaa ja Valgevene ühisest tootmispiirkonnast.

"Eestil ei ole erimeelsusi, meile on enamasti kõik ettepanekud sobinud. Loomulikult on Eesti ka mõnevõrra teises olukorras kui Läti-Leedu. Aga see, kuhu see diskussioon on jõudnud - ma arvan, et see on ajas paremaks läinud, sest tuumaohutus on meie jaoks ka väga oluline," rääkis Aas.

Tema sõnul muudeti ja täiustati teisipäevase arutelu käigus Euroopa Komisjoni kompromissettepanekut. "Nii Leedu kui Läti pidid parandatud kompromissettepanekut arutama ja andma siis teada, et kas see võiks olla kokkuleppe koht. Loodan, et see vaidlus jõuab ükskord lõpuni," märkis majandus- ja taristuminister.

Aas kinnitas ka, et Euroopa Liidu lubatud 700 miljoni euro suurune toetus Balti riikide lahtiühendamiseks Vene-Valgevene võrgust ja lülitamine Kesk-Euroopa riikide elektrisüsteemi on endiselt kindel.

Küll aga hoiatas ta naaberriike selle eest, kui kokkuleppele ei jõuta: "Täna me oleme kolme Balti riigiga ajanud ühtset energiakaubanduse poliitikat kolmandate riikide suhtes. Kui me ei peaks kaubale saama, siis kindlasti see olukord, kus me ühtselt käitume, muutub."

Aas avaldas siiski lootust, et mingil hetkel kokkulepe siiski saavutatakse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: