USA hoiatas meelevaldse kinnipidamise ohu eest Hiinas

Meeleavaldajad Hongkongis kadunud inimese plakatiga.
Meeleavaldajad Hongkongis kadunud inimese plakatiga. Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS

Ühendriigid hoiatasid laupäeval oma kodanikke "kõrgenenud meelevaldse kinnipidamise ohu eest" Hiinas, ajal mil pinged kahe riigi suhetes Hongkongi, Xinjiangi ja Tiibetiga seoses kasvanud on.

"USA kodanikud võivad Hiinas olla silmitsi pikkade ülekuulamiste ja kinnipidamistega seoses "riigi julgeolekuga" seotud küsimustega," hoiatas USA välisministeerium.

Välisministeeriumi sõnul võivad Hiina võimud kehtestada ka lahkumiskeelu, osana "kohalike seaduste meelevaldsest jõustamisest põhjustel, mis pole korra ja seaduse säilitamine".

Peking ja Washington on viimastel kuudel vahetanud karme sõnu ja sanktsioone seoses mitme teemaga, nende seas koroonaviiruse pandeemia ning Hiina poliitika Tiibetis ja Xinjiangis. Sel nädalal ähvardasid Hiina võimud anda vastulöögi USA sanktsioonidele Hiina ametnikele.

Rahvusvahelist muret on tekitanud ka Hongkongis kehtestatud vastuoluline julgeolekuseadus, mis keelab Pekingi-vastased sõnavõtud ja taotleb üleilmset jurisdiktsiooni.

Meelevaldsete vahistamiste eest Hiinas on oma kodanikke hoiatanud ka Kanada ja Austraalia.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: