Frank Jüris: EL-i plaanitavad meetmed Hiina vastu on leebed ja hiljaks jäänud

Foto: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Liit kaalub Hongkongi julgeolekuseaduse tõttu Hiina vastu väikesi ekspordipiiranguid. Eesti välispoliitika instituudi nooremteaduri Frank Jürise hinnangul tulevad need meetmed liiga hilja ja on liiga leebed.

Hiina on Hongkongi eelvalmisi nimetanud provaktsiooniks ja kehtestanud julgeolekuseaduse, mis piirab hongkonglaste inimõigusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Prantsusmaa ja Saksamaa tegid ettepaneku piirata massiohjeldusvahendite eksporti Hiinasse ja pakkuda hongkonglastele lihtsamat immigreerumist Euroopa Liitu.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on tegemist sümboolsete, kuid tervitatavate sammudega. Ka ei välista Reinsalu veel karmimaid meetmeid Hiina vastu.

"Eestil ei ole tegelikult kahepoolsetes suhetes märkimisväärset osakaalu, ei investeeringute osas Hiinas, ega ka Hiina investeeringute osas Eestis. Mitmetes nii Lääne-Euroopa kui ka Ida-Euroopa riikides on need erikaalud märkimisväärselt kõrgemad kui Eestil. Seetõttu on Eesti olnud üks nendest riikidest, kes on öelnud seda, et justnimelt strateegilisi investeeringuid Euroopas kontrollitaks, monitooritaks. Eriti, ma arvan, on see aktuaalne praegu, kus kogu Euroopas seisab ees majanduskriis, et lihtsalt kolmandad riigid ei hakkaks peenraha eest Euroopat üles ostma," kommenteeris Reinsalu.

Välispoolitika instituudi teaduri Frank Jürise sõnul jääb Eesti välispoliitikas jõulisusest puudu. Jürise ütles, et õige on Hiinale vastata Euroopa Liidus ühiselt, aga siiski võiks Hiinat tugevamalt kritiseerida.

"Aasta aega on need protestid toimunud. On kulutatud lugematu hulk pisargaasi, kanistreid, kummikuule. Ajakirjanikud on saanud vigastada nende massiohjevahendite tulemusel. Mulle tundub, et praegused planeeritavad sanktsioonid tulevad liiga hilja ja on liiga väikesed, et oluliselt mõjutada Hiina senise poolitika kurssi," selgitas Jürise.

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul on sarnaste inimõiguste rikkumiste puhul Euroopa Liit teiste riikidega karmimalt käitunud.

"Kui paljude teiste riikide inimõiguste rikkumiste eest vastutavate poliitikute ja muude tegelaste suhtes on näiteks Euroopa Liit kehtestanud isiklikud sanktsioonid, siis Hiina puhul seda sisuliselt pole. Üks väga konkreetne ja arusaadav samm peaks olema, et neile isikutele Hiinas, kes on vastutavad Hongkongi sündmuste eest, kes on vastutavad uiguuride õiguste rikkumiste eest ja muugi eest, laiendatakse isiklikke sanktsioone," kommenteeris Paet.

Tema hinnangul on peamine takistus liikmesriikide ühise arvamuse puudumine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: